Krajowa Rada ds. Stosunków Pracy (NLRB) to amerykańska agencja rządowa zajmująca się egzekwowaniem prawa pracy w odniesieniu do układów zbiorowych oraz nieuczciwych praktyk pracodawców.

W czwartek nakazała ona Tesli, aby ta odpowiedziała na skargę trzech pracowników fabryki w Fremont odnośnie zbyt restrykcyjnego podchodzenia do obowiązującej w zakładzie polityki poufności, która ma zabraniać pracownikom swobodnego wypowiadania się w temacie bezpieczeństwa oraz innych zagadnień dotyczących organizacji pracy.

Pracownicy mieli być nękani przez ochronę fabryki oraz swoich przełożonych w trakcie prowadzenia agitacji na rzecz związku zawodowego United Automobile Workers. Ochrona miała wyprosić ich z terenów należących do zakładu co przeszkodziło im w rozdawaniu ulotek promujących UAW.

NLRB nakazało Tesli przesłanie odpowiedzi na zarzuty do 14 września i wyznaczyło datę przesłuchania w tej sprawie w listopadzie tego roku.

Rzecznik Tesla Motors stwierdził, że stawiane przez udzielających się w mediach działaczy związkowych zarzuty są całkowicie pozbawione sensu, a firma oczywiście się do nich ustosunkuje.

“These allegations, which have been filed by the same contingent of union organizers who have been so outspoken with media, are entirely without merit,”

“We will obviously be responding as part of the NLRB process.”

W tym roku pracownicy zakładu Tesli rozpoczęli publiczną kampanię na rzecz uzwiązkowienia fabryki, co miałoby pomóc w uzyskaniu wyższych zarobków oraz lepszych warunków pracy.

Pracownik fabryki sympatyzujący z UAW – David Gonzales powiedział, że złożenie skargi ma pomóc ludziom zrozumieć, że mają prawo do swobodnej wypowiedzi za każdym razem gdy zauważą jakąś nieprawidłowość.

„The complaint will help people realize they have the right to speak up when they see something that isn’t right.”

Rzecznik Tesla Motors powiedział, że UAW przez ostatnie siedem lat wykorzystało wszystkie znane sobie zagrania mające prowadzić do utworzenia organizacji związkowej w fabryce.

“For seven years, the UAW has used every tool in its playbook”

Związkowi w tym wypadku ma wyjątkowo zależeć sukcesie z uwagi na porażkę jaką zakończyła się w sierpniu próba utworzenia organizacji związkowej w zakładach Nissana.

Źródła: siliconvalley.com, źródła grafiki: pixabay.comTagi: NLRB, Tesla Motors Inc., UAW,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz