Wioska Xilinshui położona w chińskiej prowincji Hebei pracuje nad ściągnięciem do siebie jak największej rzeszy turystów, którzy docenią klimat otaczających ją malowniczych lasów i jezior.

Do tej pory udało się jej uzyskać w 2015 roku tytuł „Najpiękniejszej wioski w Prowincji Hebei” co wiązało się z nagrodą w wysokości ok 168 tysięcy dolarów. Środki miały zostać przeznaczone na dalszy rozwój miejscowości.

Jak donosi serwis scmp.com część tych środków została wykorzystana na promocję wioski w dość nietypowy sposób. Stworzono w niej przy wykorzystaniu 130 tysięcy sadzonek jałowców instalację przypominającą spory labirynt. Sadzonki jałowca o wysokości od 0,8 do 2,5 metra tworzą kod QR o powierzchni ponad 51 tysięcy metrów kwadratowych (jeden bok instalacji mierzy dokładnie 227 m).

Twórcy chcieli aby po zeskanowaniu kodu przy pomocy smartfona lub tabletu jego użytkownik został przekierowany do publicznego profilu wioski na platformie WeChat związanego z turystyką. Jakkolwiek to tłumaczenie jest do przyjęcia – pytanie budzi sposób w jaki użytkownicy mieliby skanować ten kod QR. Czy podczas przypadkowego zwiedzania okolicy z pokładu samolotu? Czy może w trakcie lotu balonem? Myślę, że po prostu chodziło o zwrócenie na siebie uwagi, co szczerze mówiąc chyba się udało.

Prawdopodobnie wybór takiego sposobu promocji miejscowości nie jest przypadkowy. W Państwie Środka trwa obecnie swoista mania związana z wykorzystywaniem kodów QR na wszystkie możliwe sposoby. Z doniesień prasowych wynika, że jednym z podstawowych zastosowań kodów QR jest dokonywanie za ich pomocą mobilnych płatności. Przykładowo można dać w restauracji napiwek kelnerce skanując przywieszony na jej bluzce kod QR. Podobno nawet żebracy noszą ze sobą wydrukowany kod umożliwiający przekazanie im w ten sposób datku (swoją drogą – cały czas czekam na chwilę, w której napotkam u nas Pana Żulisława zbierającego na piwko z wykorzystaniem przenośnego terminala płatniczego).

Źródła: scmp.com; źródła grafiki: bbc.comTagi: Chiny, gigantyczny kod QR, Xilinshui,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz