Ostatnie badania nad możliwością ulepszenia metod szyfrowania prowadzone przez japońskich naukowców zaowocowały opracowaniem nowego rodzaju wektorowego szyfru strumieniowego – VSC (Vector Stream Cipher) w wersji 2.1. Został on wzmocniony dzięki oparciu się na założeniach Teorii Chaosu.

Szyfr strumieniowy to algorytm szyfrujący oddzielnie każdy bit wiadomości. Składa się z klucza szyfrującego będącego generatorem strumienia bitowego oraz tzw. elementu dodającego.

VSC w wersji 2.1 składa się z 128-bitowego klucza szyfrującego oraz 128-bitowego wektora inicjującego.

Został opracowany przez dwóch naukowców z Instytutu Technologicznego w Fusoka oraz Uniwersytetu w Kyoto pracujących nad tym zagadnieniem już od dłuższego czasu – Panów Atsushi Iwasaki i Ken Umeno.

Ich praca opublikowana na początku lipca bieżącego roku w czasopiśmie naukowym „Nonlinear Theory and Its Applications” nosi tytuł „Dalsze ulepszenie bezpieczeństwa Wektorowego Szyfru Strumieniowego„.

Jest to pierwsza wersja VSC (stworzonego w pierwotnie w 2004 roku) o potwierdzonej wysokiej niepodatności na złamanie. Naukowcy udowodnili, że szyfrowanie przy użyciu VSC w wersji 2.1 jest całkowicie losowe. Ponadto struktura szyfru jest dość prosta i korzystanie z niego nie wymaga użycia rozbudowanych zasobów pamięci urządzeń elektronicznych jak ma to się w przypadku innych stosowanych obecnie technologii szyfrujących.

Uzyskane własności VSC w wersji 2.1 powinny umożliwić jego łatwe i powszechne stosowanie do kodowania przesyłu wielkogabarytowych pakietów danych np. w sieciach komórkowych korzystających z przyszłościowej technologii 5G (już niedługo) oraz transmisji sygnału telewizyjnego w jakości 4K.

Korzystanie z tej metody szyfrowania z uwagi na jej własności może znacząco ułatwić nadchodzące wprowadzanie technologii 5G, gdyż będzie można obniżyć minimalne oczekiwania względem parametrów sprzętowych urządzeń przesyłających szyfrowane dane w sieciach 5G.

Co więcej myślę, że wielu użytkowników smartfonów i innych urządzeń jakie będą z niej korzystać okaże zadowolenie ze zwiększenia poziomu bezpieczeństwa przesyłu istotnych dla nich danych przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów takiego rozwiązania.

Źródła: jstage.jst.go.jp, wikipedia.org; źródła grafiki: pixabay.comTagi: 4K, 5G, Atsushi Iwasaki, Ken Umeno, VSC, Wektorowy Szyfr Strumieniowy,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz