O temacie odbierania miejsc pracy przez roboty można by napisać książkę. To temat bardzo obszerny oraz chwytliwy. Media technologiczne prześcigają się w udostępnianiu coraz to nowszych  artykułów na temat robotyzacji miejsc pracy. Niektórzy straszą, że za chwilę nie będzie pracy w jakimś zawodzie. Inni przedstawiają bardziej wyważone opinie. Co chwilę słyszymy, że roboty już dostarczają pizze, koszą trawniki, dostarcza przesyłki, wożą pasażerów w latającej taksówce, budują domy itp. Jesteśmy właśnie na początku tej robotycznej rewolucji. Większość wspomnianych doniesień dotyczy zawodów w których wykonywane czynności są proste i powtarzalne. A co z bardziej kreatywnymi zajęciami? Na przykład z pracą grafika komputerowego? W dalszej części artykułu dowiesz się, że praca grafików komputerowych także może być zagrożona automatyzacją.

Zawód grafika komputerowego to bardzo popularne zajęcie. Wystarczy spojrzeć na portale z ofertami pracy. Ogłoszeń o pracę w tym zawodzie jest dość sporo. W końcu wszystkie strony internetowe, bannery i mailingi ktoś musi zaprojektować. Czy możliwe jest aby sztuczna inteligencja przejęła te zadania?

Poznaj Molly. Robota Webdesignera.

Molly to sztuczna inteligencja która pracuje dla TheGrid.io projektując strony internetowe. Według informacji na stronie firmy – Molly cały czas się rozwija i uczy. Zaprojektowała już setki tysięcy stron internetowych. Według twórców tej niesamowitej technologii Molly w przeciągu ostatnich trzech miesięcy podjęła więcej decyzji projektowych niż nasza galaktyka posiada gwiazd. Te liczby robią wrażenie.

A jak prezentują się te strony internetowe stworzone przez sztuczną inteligencję? Oto kilka przykładów:

susiesmith.photo
concretejungles.us
apex.vision
danyelle.audio

Powyższe przykłady też robią wrażenie. Oczywiście trudno nie zauważyć, że sztuczna inteligencja powiela pewne schematy. Ale spoglądając na najnowsze szablony stron internetowych odnoszę wrażenie, że w świecie webdesignu część pracy grafików to właśnie praca odtwórcza. Niektóre strony różnią się od siebie jedynie detalami a graficy z reguły polegają na jakiś schematach. I właśnie dlatego AI może mieć tu przewagę. Może tworzyć podobne do siebie strony ale na tyle unikalne aby można je skategoryzować jako unikalne projekty. Robot stworzy stronę taniej albo nawet za darmo i dostarczy Ci ją w kilka sekund. Ty będziesz musiał jedynie podesłać mu treść która ostatecznie ma się na niej znaleźć, ustawić kilka parametrów i wykonać kilka kliknięć. I to wszystko. Naprawdę widzę w tym ogromny potencjał i mogę się założyć, że jeśli nie w najbliższej przyszłości to trochę później będziemy świadkami rewolucji w dziedzinie projektowania grafiki (nie tylko webdesignu).

Ale żeby nie było zbyt optymistycznie należy zauważyć, że strony tworzone przez Molly nadają się głównie na portfolio, landing page, blog lub inne proste projekty. Miejmy nadzieję, że w przyszłości powstanie AI tworząca bardziej ambitne projekty. np. sklepy internetowe, serwisy aukcyjne itp.

No dobrze. Wiemy już , że w tej technologii tkwi jakiś potencjał. Dlaczego więc mało kto z niej korzysta? Molly dopiero zaczyna swoją przygodę z tworzeniem stron. Twórcy dopiero niedawno oddali ją do dyspozycji użytkowników i nie stała za tym jakaś większa akcja marketingowa. Nie przeczytacie o tym także w prasie. Jestem pewien, że jeśli podobną technologię zaprezentowałby Microsoft czy Google to mielibyśmy prawdziwy wysyp stron tworzonych przez sztuczną inteligencję. Poczekajmy więc. Może jakiś większy gracz zaproponuje coś podobnego w najbliższej przyszłości.

Czy graficy mogą czuć się zagrożeni nową technologią? Odpowiedź brzmi: Tak. Powyższy przykład Molly pokazuje, że przynajmniej część pracy grafika może zostać wykonana przez AI. Warto zaznaczyć, że Moly nie tylko zaprojektowała stronę ale również przełożyła ją na kod HTML, CSS i Javascript. Czyli wykonała także całą pracę Front End Developera (programisty odpowiedzialnego za część wizualną strony). Jeszcze dekadę temu mało kto zdawał sobie sprawę, że sztuczna inteligencja może zabierać ludziom miejsca pracy. Dzisiaj takie osoby jak Bill Gates czy Elon Musk mówią o tym otwarcie i proponują opodatkowanie pracy robotów lub możliwość wprowadzenia dochodu gwarantowanego. Niewątpliwie z roku na rok temat będzie stawał się coraz bardziej gorący.

Źródło: thegrid.ioTagi: ai, automatyzacja, grafika, roboty, robotyzacja, Sztuczna inteligencja, webdesign,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz