Zespół inżynierów z Uniwersytetu Kolorado przy współpracy z Koreańskim Instytutem Zaawansowanej Nauki i Technologii prowadził ostatnio testy terenowe nowej technologii pozwalającej jednemu operatorowi na jednoczesne kontrolowanie całej grupy dronów.

Badania odbywały się u podnóża Gór Skalistych na terenie parku narodowego Pawnee National Grassland, a projekt uzyskał aprobatę amerykańskiego organu nadzoru lotniczego – Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Według jednego z badaczy – profesora Erica Frew z Uniwersytetu Kolorado w celu zapewnienia powodzenia takiej operacji konieczne było posiadanie trzech podstawowych elementów – dobrego interfejsu, rozproszonej sieci bezprzewodowej oraz wspólnej autonomicznej kontroli.

„You need three components to make it work: meshed networking, good interface and the autonomy of cooperative control.”

Pod pojęciem dobrego interfejsu należy rozumieć przede wszystkim sposób wyświetlania informacji pochodzących z dronów operatorom co pozwala na sprawowanie niczym nie zakłóconej kontroli nad całą grupą dronów.

Jeśli chodzi o rozproszoną sieć bezprzewodową – to umożliwia ona dronom wzajemne przesyłanie informacji oraz reagowanie na ruchy innych członków roju.

Z kolei termin „wspólna autonomiczna kontrola” odnosi się do dozwolonej automatycznej interakcji pomiędzy poszczególnymi dronami, dzięki której mają one możliwość automatycznego koordynowania swoich ruchów w sposób zapewniający maksymalną wydajność i bezpieczeństwo lotu.

Badacze wskazują na możliwe przyszłe zastosowanie nowej technologii do prowadzenia poszukiwań zagubionych na olbrzymich przestrzeniach osób oraz obserwacji przyrody, jednakże ta technologia może okazać się przydatna zarówno do celów militarnych jak i transportowych.

Możemy sobie niestety wyobrazić nalot dywanowy prowadzony przez cały rój dronów kontrolowanych przez pojedynczego operatora. Do tego dozorowanie określonego terenu o sporych rozmiarach stanie się dużo łatwiejsze i ta technologia może przydać się do lepszego kontrolowania ruchu na granicach państw. Wreszcie rozważane przez takich gigantów jak Amazon czy Walmart wprowadzenie dostaw zakupionych towarów do klientów z użyciem dronów mogłoby być dużo wydajniejsze.

Sami naukowcy wskazują na przydatność posiadania w powietrzu całej grupy współpracujących ze sobą i kontrolowanych centralnie dronów do precyzyjnego namierzania źródeł sygnałów radiowych – triangulacja z użyciem roju dronów okazała się być obarczona zaledwie minimalną granica błędu.

Cóż, prawdopodobnie już niedługo usłyszymy więcej o nowych możliwościach jakie daje ta technologia – jest to tylko kwestia czasu i raczej nie będzie głównie wykorzystywana zgodnie ze szczytnymi założeniami jej twórców.

Źródła: dailycamera.com, źródła grafiki: pixabay.comTagi: Drony, sterowanie wieloma dronami jednocześnie,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz