Według wiadomości opublikowanych przez serwis cointelegraph.com Prezydent Putin na zamkniętym spotkaniu w Moskwie ogłosił, że Rosja wypuści własną kryptowalutę – tzw. KryptoRuble.

Informacja trafiła do publicznego obiegu za pośrednictwem rosyjskiego Ministra Komunikacji – Nikołaja Nikiforova.

Miał on powiedzieć, że jest jeden podstawowy powód zmuszający Rosję do wprowadzenia KryptoRubli. Twierdzi on, że jeżeli nie zrobi tego rosyjski rząd to w przeciągu najbliższych dwóch miesięcy zrobiłyby to sąsiadujące z Rosją państwa zrzeszone w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej (EurAsEC). Poza Rosją członkami EurAsEC-u są Białoruś, Kazachstan, Kirgistan i Tadżykistan.

“I confidently declare that we run CryptoRuble for one simple reason: if we do not, then after 2 months our neighbors in the EurAsEC will.”

Według cointelegraph.com rosyjska kryptowaluta nie będzie wydobywana –choć zostanie oparta na technologii blockchainu, a jej wypuszczanie i kontrola nad nią będzie całkowicie w gestii rosyjskich władz.

KryptoRuble mają być wymienialne na zwykłe ruble w dowolnym czasie choć jest jeden haczyk. Mianowicie jeżeli ich posiadacz dokonując wymiany nie będzie w stanie udowodnić źródła pochodzenia środków – zostanie obciążony z tego tytułu podatkiem w wysokości 13% wymienianej kwoty.

Ponadto posiadacze dokonujący sprzedaży kryptowaluty będą obciążani 13% podatkiem naliczanym od osiągniętego przez nich zysku (gdy cena sprzedaży będzie wyższa od ceny zakupu).

W ten sposób Rosja wejdzie do grona Państw wykorzystujących oficjalnie kryptowalutę, jednak wprowadzenie KryptoRubla nie oznacza jednoczesnej legalizacji innych wirtualnych pieniędzy. Całkiem niedawno Prezydent Putin wezwał do wprowadzenie całkowitego zakazu posługiwania się kryptowalutami na terenie Rosji.

Wydaje się, że pozostawienie kontroli nad KryptoRublem rosyjskiemu rządowi podważa podstawowy cel tworzenia kryptowaluty – czyli uniezależnienie wymiany handlowej od zmiennych nastrojów władz państwowych. Jednak oparcie go na technologii blockchainu powinno w jakimś stopniu zabezpieczyć go przed fałszerstwami i zapewnić przejrzystość transakcji dokonywanych z jego wykorzystaniem.

Źródła: cointelegraph.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: KryptoRubel, kryptowaluty, Rosja,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz