W dzisiejszym świecie komunikacja przy użyciu telefonu to już nie tylko tradycyjne rozmowy. Użytkownik ma do wyboru szereg dodatkowych opcji – od zwykłych smsów i ich lepszej wersji tj. mmsów, poprzez szereg komunikatorów i aplikacji umożliwiających prowadzenie videokonferencji. Jakby tego było mało dzisiejsze telefony dzięki dostępowi do internetu dają dodatkowe możliwości komunikacji z jego wykorzystaniem – od tradycyjnych e-maili po publikowanie treści poprzez portale społecznościowe i tematyczne czy fora. Tak szeroki wybór sposobu potencjalnej komunikacji umożliwia użytkownikom wykorzystywanie najlepszej w ich odczuciu formy – takiej, która będzie dla nich najmniej uciążliwa, a przy tym dająca gwarancje skuteczności dotarcia do potencjalnego adresata komunikatu.

Podnoszą się głosy, że coraz powszechniejsze i coraz głębsze zanurzenie społeczeństwa w wirtualnym świecie prowadzi do zaniku relacji międzyludzkich na poziomie podstawowym i prowadzi do wyobcowania poszczególnych jednostek. Coraz mniej uwagi poświęcamy dotychczasowym formom i sposobom komunikacji prowadzonym bezpośrednio – tj. zwykłym rozmowom „twarzą w twarz”. Być może coś jest na rzeczy. Przekazanie informacji przy użyciu nowych środków komunikacji wydaje się łatwiejsze, tym bardziej, że w przypadku gdy odbiór informacji może wiązać się z negatywną reakcją adresata – taka forma jest łatwiejsza dla przekazującego. Zaczynamy korzystać z tego rozwiązania coraz szerzej. Jedni kończą w ten sposób związki, inni zrywają umowy, jeszcze inni dają upust swoim frustracjom i lękom. Co więcej nowe formy komunikacji dają możliwość zablokowania niechcianego kontaktu poprzez zwykłe dodanie do krótkiej (lub w niektórych przypadkach – długiej listy).

W takim świecie rozmowy prowadzone przez telefon – w swojej tradycyjnej formie zaczynamy traktować jako niechcianą formę kontaktu. Bynajmniej nie twierdzę, że telefon od dawno niesłyszanego najlepszego przyjaciela nie cieszy – jednak wymaga on odłożenia większości wykonywanych w danej chwili czynności i skupienia się na rozmowie – jeśli ma mieć ona rzeczowy przebieg z obu stron. Niestety znacznie częściej od najlepszych przyjaciół dzwonią do nas rozmaici handlowcy, ankieterzy, pośrednicy i przedstawiciele i choć to ich praca – człowiek powoli zastanawia się dlaczego miałby poświęcać swój czas na bezproduktywne wysłuchiwanie treści marketingowych. Patrząc z drugiej strony – wiele firm rezygnuje z prowadzenia infolinii niesprzedażowych i udostępnia jedynie formularze kontaktowe na swoich stronach internetowych. Dzięki temu ograniczają w pewnym stopniu zasoby jakie są niezbędne przy tradycyjnej obsłudze kontaktów z klientami i mogą podejść do tematu bardziej efektywnie.

Telefonia stacjonarna odchodzi powoli w niebyt, a firmy telekomunikacyjne skupiają się raczej na zapewnianiu dostępu do sieci niż na oferowaniu swoich tradycyjnych usług. Czy analogicznie nowe formy komunikacji wypchną z naszej rzeczywistości rozmowy telefoniczne jako takie? Patrząc na trendy w społeczeństwie japońskim – widać, że tak jak w pewnych przypadkach nic nie jest w stanie zastąpić spotkania twarzą w twarz z rozmówcą to w przypadku rozmów telefonicznych – ludzie powoli zaczynają ich unikać. Według badań prowadzonych cyklicznie co pięć lat – pomiędzy 2010 a 2015 rokiem odnotowano tam drastyczny spadek długości czasu rozmów prowadzonych przez telefon (zarówno prywatnych jak i służbowych). Nie oznacza to, że ludzie przestali się ze sobą komunikować – po prostu używali do tego celu innych, nowych form wymiany informacji.

Jako, że w naszym kraju wszystko dzieje się z pewnym opóźnieniem (nieco mniejszym niż dawniej, ale jednak) – należy liczyć się, że i u nas czas prowadzonych rozmów telefonicznych będzie spadał, a proces ten będzie nabierał tempa. Czy w takim razie będzie nam potrzebny telefon z opcją prowadzenia rozmów? Myślę, że nie będę osamotniony w swojej opinii jeżeli stwierdzę, że posiadanie takiej możliwości tylko po to aby móc odbierać telefony od wspomnianych wcześniej sprzedawców-wypytywaczy nie będzie przyjemnością, za którą chciałbym uiszczać jakąkolwiek opłatę.

Jestem szczerze ciekaw jak będzie wyglądał rynek usług telekomunikacyjnych bez tradycyjnych rozmów telefonicznych i jakie nowe sposoby dotarcia do klienta będą stosowały firmy telemarketingowe czy inne prowadzące sprzedaż telefoniczną. Cóż… czas pokaże!Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz