Gazeta z Korei Południowej – The Korea Herald – dotarła do informacji o ostatniej inwestycji Samsung Electronics.

Jak twierdzą jej źródła – w sierpniu bieżącego roku koreański gigant zainwestował znaczące kwoty w chiński startup – DeePhi Tech, co miało zaskoczyć koreańskich specjalistów z branży, którzy mieli okazję spotkać się z władzami tej małej firmy.

„Samsung made quite a large investment in DeePhi Tech, which a group of Korean developers who met the startup’s officials found surprising,”

Została ona założona w zeszłym roku przez czterech absolwentów Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Tsinghua i w swoich badaniach skupia się na technologii głębokiego uczenia maszynowego.

Ponadto źródło The Korea Herald przekazało, że inwestycja Samsunga w chińską firmę wpisuje się w działania rządu Państwa Środka wspierające rozwój tamtejszych przedsiębiorstw zajmujących się sztuczną inteligencją.

“Samsung appears to have made considerable investment in the Chinese company, in line with the Chinese government’s move to foster homegrown AI tech firms.”

Prawdopodobne jest więc, że Samsung nie kierował się w tym wypadku rzeczywistą chęcią pozyskania nowych technologii, a inwestycja jest zwykłą kalkulacją obliczoną na uzyskanie politycznych korzyści.

„The investment could have been made out of political consideration, not necessarily over the company’s technological prowess.”

Jednakże nie jest to do końca pewne, a z racji że wśród partnerów DeePhi Tech wymienionych na stronie internetowej firmy widnieją nazwy kluczowych przedsiębiorstw z branży technologicznych takich jak Mediatek czy Xilinx – to być może Samsung zainteresował się opracowywanymi przez startup rozwiązaniami dotyczącymi sieci neuronowych (kompresja danych i architekturą sieci).

Jednym z flagowych produktów DeePhi Tech jest Deep Neural Network Development Kit (DNNDK) – platforma umożliwiająca tworzenie aplikacji wykorzystujących głębokie uczenie maszynowe przy znacznym uproszczeniu i przyspieszeniu ich działania.

Ponadto startup zajmuje się tworzeniem układów sztucznej inteligencji wykorzystujących sieci neuronowe, a przeznaczone do montażu w urządzeniach mobilnych. Neural processing units (NPU) okrzyknięte następcami CPU wspierają błyskawiczne rozpoznawanie mowy, przetwarzanie językowe oraz inne funkcje używane w smartfonach.

Ich szersze zastosowanie ma pozwolić na zwiększenie zakresu wspierania urządzeń przenośnych przez sztuczną inteligencję, a co za tym idzie ulepszenia poziomu interakcji z użytkownikiem.

Jak twierdzi jeden z czołowych badaczy w zespole Samsung Elctronics – Kim Il-san – montowanie układów NPU w smartfonach stanie się wkrótce jednym z głównych trendów wśród producentów telefonów z uwagi na małą wydajność przetwarzania przez układy CPU algorytmów głębokiego nauczania maszynowego.

„Because it is inefficient to have the current CPUs in smartphones to process deep learning algorithms, adding NPUs will become a mainstream trend,”

Tak więc możliwe jest, że ta inwestycja Samsunga w nieodległej przyszłości zaowocuje wypuszczeniem na rynek pierwszego smartfona tego producenta, który będzie posiadał naprawdę rozwinięte funkcje poznawcze. Kto wie, może wreszcie będzie można porozmawiać z własnym telefonem?

Źródła: koreaherald.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: ai, Chiny, DeePhi Tech, głębokie uczenie maszynowe, Korea Południowa, NPU, Samsung Electronics, sieci neuronowe, Sztuczna inteligencja,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz