Obecnie najwyższej klasy układy są wytwarzane przy użyciu 10nm procesu technologicznego. Firma Samsung jest jednym z liderów w produkcji procesorów dla urządzeń mobilnych i jego najwydajniejsze układy Exynos są produkowane właśnie w takim procesie technologicznym. Im mniejsze wymiary procesu, tym potężniejsze i wydajne energetycznie stają się układy.

Firma Samsung opracowała plan rozwoju swoich procesorów pokazujący, jak planuje się przechodzenie z obecnego procesu 10nm do poziomu 4 nm. Zgodnie z prezentacją która odbyła się na evencie Samsung Foundry Forum, następnym krokiem firmy Samsung jest produkcja 8nm chipów za pomocą procesu Low Power Plus.

Kolejny 7nm proces Lower Power Plus będzie pierwszym zastosowaniem litografii Extreme Ultra Violet. Następnie firma Samsung przejdzie do procesu 6nm Low Power Plus w którym zastosowane zostanie tutaj nowe rozwiązanie Smart Scaling, które umożliwi uzyskanie bardzo wysokich korzyści związanych z oszczędzaniem energii.

Samsung zapowiada, że kolejnym procesem będzie 5nm Low Power Plus, a następnie 4nm Low Power Plus.

Przejście z 10nm do 4nm na pewno będzie wymagało czasu i rozwiązania pewnych problemów które pojawią się po drodze, ale producent zapowiada, że pierwsze 4nm układy pojawią się na rynku już w 2020 roku.

Przykład Samsunga który śmiało zapowiada 4nm proces technologiczny pokazuje, że powoli zbliżamy się do fizycznych ograniczeń krzemu. Jest pewna granica której nie będzie się już dało przeskoczyć. Czy będzie to 3nm proces który w przyszłości planuje wprowadzić firma TSMC?  Czas pokaże.

Jako ciekawostkę należy podać fakt, że coraz więcej firm z obszaru produkcji procesorów spogląda w stronę grafenu. Tranzystory stworzone na bazie grafenu mogą osiągać niebotyczne jak na dzisiejsze czasy taktowania wynoszące setki GHz. Ale jest to materiał na zupełnie inny artykuł który w przyszłości na pewno pojawi się na naszym portalu.

Źródło: SamsungTagi: 4nm, Samsung,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz