Rozpoznawanie twarzy osób nagranych przez kamery monitoringu miejskiego w stolicy Rosji przy wykorzystaniu systemu wspieranego przez sztuczną inteligencję działało do tej pory w ograniczonym zakresie – w ramach prowadzonego przez tamtejsze służby programu pilotażowego.

Obecnie oficjalnie ogłoszono włączenie funkcji rozpoznawania twarzy ludzi poruszających się po ulicach Moskwy śledzonych przez funkcjonujące w systemie monitoringu ponad 160 tysięcy kamer.

System rozpoznawania twarzy został stworzony przez firmę NTechLab w oparciu o opracowany przez nią algorytm wykorzystujący sieci neuronowe. Według różnych źródeł skuteczność tego algorytmu wynosi od ok. 85 do 99%.

System pozwala na aktywne wspieranie poszukiwań ukrywających się przestępców, lokalizowanie zaginionych osób, a także na sprawdzanie jakości pracy miejskich urzędników (można zweryfikować czy pojawili się w miejscach, które mieli rzeczywiście w danym dniu odwiedzić).

Pomimo, iż wydaje się, że to narzędzie daje służbom w zasadzie nieograniczone możliwości śledzenia ludzi to nie jest jednak pozbawione pewnych ograniczeń, które przysporzyły sporych kłopotów w trakcie prac wdrożeniowych.

Podstawowym problemem jest ilość przechowywanych danych, które system rozpoznawania twarzy musi przeanalizować – w każdym momencie przechowywany jest zapis video z ostatnich pięciu dni roboczych z każdej z ponad 160 tysięcy kamer.

W obecnej chwili po zakończeniu etapu pilotażowego system umożliwia analizę zapisu z zaledwie od 2 do 4 tysięcy kamer jednocześnie. Analiza obrazu przekazywanego ze wszystkich kamer w systemie wymagałaby posiadania gigantycznej mocy obliczeniowej, którą w chwili obecnej operator nie dysponuje.

Z uwagi na te ograniczenia w przypadku poszukiwania konkretnej osoby operator musi manualnie ustawić parametry zapytania wybierając w tym celu obraz z kamer umieszczonych w miejscach, w których najprawdopodobniej mogłaby się ona pojawić. O przypadku wykrycia jej przez system – zostaną powiadomione zainteresowane służby.

O skuteczności takich zapytań może świadczyć fakt, że po wprowadzeniu do systemu zdjęć osób z bazy najbardziej poszukiwanych przestępców – już następnego dnia dokonano sześciu aresztowań.

Ponadto system umożliwia prześledzenie wsteczne działań osób, które w pewnym momencie zostaną wskazane przez operatora monitoringu na nagraniu z dowolnej kamery. Dzięki temu można sprawdzić gdzie bywała wcześniej osoba podejrzewana o popełnienie przestępstwa lub w jakim rejonie błąka się zagubiona starsza osoba.

Dostęp do systemu mają różne służby miejskie, jednak zakres działań poszczególnych operatorów jest mocno ograniczony i podlega szczegółowej rejestracji. Przykładowo służby oczyszczania miasta mogą sprawdzić czy w danym rejonie ich pracownicy wywieźli już śmieci, ale nie mogą wyszukiwać poszukiwanych przestępców.

Wszystkie dane gromadzone przez system przechowywane są w dedykowanym do tego centrum mogącym przechowywać docelowo do 20 petabajtów danych.

Co ciekawe ilość kamer w systemie monitoringu stale wzrasta. Jest to możliwe ponieważ kamerę do systemu mogą również zgłosić osoby prywatne lub firmy – kierowane chęcią zwiększenia swojego bezpieczeństwa.

Cóż – jak widać rozwiązanie jest ciekawe, jednak w momencie gdy zostaną przezwyciężone problemy związane z mocą obliczeniową niezbędną do jednoczesnej analizy zapisów ze wszystkich kamer powiązanych w systemie – może wzmóc się niepokój wśród permanentnie inwigilowanych obywateli.

Z jednej strony system daje olbrzymie możliwości i może przynieść społeczeństwu wielkie korzyści – jednakże z drugiej strony co w przypadku wystąpienia nadużyć? Aż strach się bać…

Źródła: techcrunch.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: monitoring miejski, Moskwa, system rozpoznawania twarzy,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Sieć monitoringu miejskiego w Moskwie oficjalnie korzysta z systemu rozpoznawania twarzy"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Twarz uniwersalnym kluczem? W Chinach powoli już tak…

[…] twarzy. Algorytmy sprawdzają już bilety pasażerów wchodzących na pokład samolotów, śledzą ruchy przestępców czy umożliwiają bezgotówkową zapłatę za posiłek w popularnej sieci […]

wpDiscuz