Połączone siły naukowców z Instytutu Badań Medycznych Huntington, Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC) oraz Caltech’u uczestniczą w projekcie sprawdzającym możliwość przeprowadzania badań pracy serca przy pomocy aplikacji zainstalowanej na wyposażonym w kamerę smartfonie.

W trakcie prób klinicznych udowodniono, że wystarczy przytrzymać smartfon z zainstalowaną nowatorską aplikacją przez okres od jednej do dwóch minut przy szyi pacjenta aby uzyskać dane wymagające do tej pory wykonania badania USG trwającego 45 minut.

Opracowana przez zespół badawczy technika pozwala na ustalenie wartości współczynnika frakcji wyrzutowej lewej komory serca (LVEF) tylko na podstawie częstotliwości drgań skóry powodowanych przepływem krwi przez tętnicę szyjną pacjenta.

LVEF jest jednym z kluczowych współczynników pozwalającym na określenie stanu serca pacjenta, a lekarze znając jego wartość są w stanie zdiagnozować ewentualną chorobę mięśnia sercowego i rozpocząć leczenie.

LVEF określa ilość krwi jaka jest przepompowywana przez ludzkie serce w trakcie każdego skurczu. Przy zdrowym sercu współczynnik ten mieści się w granicach od 50 do 70%. Gdy serce jest osłabione wartość LVEF jest niższa, co oznacza, że ilość krwi wypompowywanej z serca jest mniejsza.

W trakcie badań, w których uczestniczyło 72 ochotników w wieku od 20 do 92 lat wykonywano badanie za pomocą aplikacji, a następnie badanie z użyciem rezonansu magnetycznego (MRI).

Normalnie w celu ustalenia wartości LVEF wykonuje się badanie echokardiograficzne (tzw. echo serca). W trakcie prób klinicznych wykonywano droższe badania z wykorzystaniem MRI, które są dokładniejsze.

Po porównaniu uzyskanych wartości okazało się, że margines błędu pomiarów z użyciem smartfona wynosił ok. 19,1% w porównaniu do badań z wykorzystaniem MRI. Jest to lepszy wynik niż oczekiwano, gdyż badanie echokardiograficzne ma margines błędu w granicach 20%.

Badacze są przekonani, że z uwagi na podobną do badania USG serca dokładność, nowa metoda nie wymagająca użycia aparatury badawczej obsługiwanej przez przeszkolony personel oraz skracająca czas badania o ok. 95% może zrewolucjonizować diagnostykę chorób serca. Wystarczy aby lekarz pierwszego kontaktu miał zainstalowaną aplikację w swoim smartfonie. Co więcej pacjent będzie w stanie sam monitorować na bieżąco pracę swojego serca i w razie niekorzystnych odczytów zgłosić się od razu do swojego lekarza.

W badaniu korzystano ze smartfona iPhone 5, jednak naukowcy zgodnie twierdzą, że nada się do tego każdy inny smartfon z kamerą.

Obecnie zespół badawczy sprawdza możliwość zastosowania aplikacji do diagnozowania innych chorób serca takich jak zwężenie zastawki aortalnej oraz zwężenie tętnicy wieńcowej.

Źródła: caltech.edu; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Diagnostyka chorób serca, LVEF,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz