Właśnie odbyła się uroczystość nadania nazwy pierwszemu budowanemu w Państwie Środka lodołamaczowi. Został on nazwany Xuelong 2 – co w języku chińskim oznacza właśnie Śnieżnego Smoka. Ma w przyszłości posłużyć do prowadzenia badań w rejonie Arktyki i Antarktydy. Powyższa grafika to artystyczne wyobrażenie na temat przyszłego wyglądu tej jednostki.

Jej budowa w stoczni Jiangnan trwa już od grudnia ubiegłego roku, a wprowadzenie do służby planowane jest na rok 2019.

Projekt statku powstał dzięki współpracy Chińskiej Państwowej Korporacji Stoczniowej z fińską firmą Aker Arctic Technology.

Jednostka o długości 122,5 m i szerokości 22,3 m będzie mogła kruszyć pokrywę lodową o grubości 1,5 metra zarówno od strony dziobu jak i rufy, z zachowaniem prędkości 3 węzłów.

Jej wyporność to blisko 14 tysięcy ton, a przewidywany zasięg działania – 20 tysięcy mil morskich.

W obecnej chwili Chiny posiadają tylko jeden sprawny lodołamacz – Xuelong. Jest to jednostka zakupiona od Ukrainy w 1993 roku, a wdrożona do służby w 1994 roku. Właśnie powrócił on do Szanghaju po zakończeniu swojej ósmej, tym razem 83-dniowej wyprawie badawczej w rejon Arktyki.

Przy tej okazji Chiny ogłosiły oficjalnie, że od tej pory będą wysyłać do Arktyki jedną wyprawę badawczą każdego roku.

Rosnące zainteresowanie Państwa Środka badaniem Arktyki jest związane z topnieniem lodów w tym rejonie świata wywoływanym przez globalne ocieplenie. Poza uzyskaniem dostępu do nowych złóż surowców Chiny liczą na pojawienie się możliwości uruchomienia stałych szlaków dla statków handlowych, dzięki którym udałoby się skrócić drogę jaką mają do przebycia wyprodukowane w Państwie Środka towary zmierzające do Europy i Ameryki Północnej.

Jak powiedział Lin Shanqing – Zastępca Dyrektora Państwowej Administracji Oceanicznej (SOA) chińskie wyprawy polarne mają pomóc zrozumieć, wykorzystać oraz ochronić Arktykę.

„Our polar explorations will help understanding, use and protection of the Arctic,”

Dodał, że topnienie lodu w tym rejonie szczególnie mocno narażonym za zachodzące zmiany klimatyczne wykracza mocno poza dotychczasowe przewidywania, a posiadana przez badaczy wiedza jest niewystarczająca.

„Melting ice in the Arctic, the most vulnerable area to climate change, has been far beyond expectations. Our knowledge is far from sufficient.”

Chiny prowadzą polarne badania naukowe już od 1984 roku – kiedy to z Państwa Środka wyruszyła pierwsza ekspedycja na Antarktydę. Obecnie Chiny posiadają cztery stacje badawcze w tym rejonie, tak więc dysponują już sporym doświadczeniem w prowadzeniu badań w warunkach mocno obniżonej temperatury.

Źródła: xinhuanet.com, chinadaily.com.cn; źródła grafiki: chinadaily.com.cnTagi: Antarktyda, Arktyka, badania, Chiny, lodołamacz, Śnieżny Smok 2, Xuelong 2,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz