Nowa wersja starego poczciwego Starcraft’a pod nazwą „Starcraft: Remastered” miała swoją premierę w poniedziałek, 14 sierpnia. Blizzard Entertainment Inc. próbuje podtrzymać zainteresowanie Sagą, która już od prawie 20 lat jest dla niego przysłowiową „kurą znoszącą złote jajka”. Ponad 9,5 miliona sprzedanych kopii plasuje Starcraft’a w ścisłej czołówce najlepiej sprzedających się gier w historii.

Z uwagi na znaczący postęp technologiczny firma postanowiła dostosować grę do dzisiejszych realiów przy zachowaniu maksymalnie wielu elementów rozgrywki, które sprawiają, że od prawie dwóch dekad gracze z wypiekami na twarzach toczą boje w sektorze Koprulu.

Spośród kilku wdrożonych poprawek najbardziej istotne moim zdaniem ulepszenia to zmodernizowanie szaty graficznej i umożliwienie prowadzenia rozgrywki w wysokiej rozdzielczości (aż do 4K), lifting muzyki oraz efektów dźwiękowych oraz nowy system meczowy i rankingowy.

Starcraft jest szczególnie popularny w Korei Południowej gdzie stał się swego rodzaju narodowym sportem. Funkcjonują tam dwie profesjonalne ligi rozgrywek w Starcrafta prowadzone przez kanały telewizyjne Ongamenet oraz MBC Game. Specjalizują się one w transmisji rozgrywek prowadzonych przez graczy, których wyczyny oglądane są przez miliony pasjonatów.

Z informacji opublikowanych przez The Korea Times wynika, że stowarzyszenie właścicieli kafejek internetowych funkcjonujących w Korei pod nazwą „PC Room” wniosło skargę na Blizzard do Fair Trade Commission (FTC) – tamtejszego regulatora w zakresie wolnej konkurencji. Podstawą złożenia skargi jest niezadowolenie z nowej polityki Blizzard, który zmienił zasady odpłatności za udostępnianie Starcraft’a graczom.

Blizzard nalicza obecnie właścicielom PC Room’ów opłatę w wysokości 250 wonów (ok.22 centów) za każdą godzinę korzystania z gry przez jednego klienta kafejki. Jest to istotna zmiana, gdyż wcześniej wystarczyło, jeżeli właściciel kafejki uiścił jednorazową opłatę za grę.

Według autorów skargi nowe wymogi wprowadzone przez Blizzard są klasycznym przykładem dwukrotnego pobierania opłaty za tą samą usługę, gdyż każdy z uczestników rozgrywki musi i tak posiadać swoje indywidualne konto gracza, przy którego założeniu Blizzard pobiera opłatę.

Jak dotąd Blizzard nie ustosunkował się do tego zarzutu.

Źródła: blizzard.com, koreatimes.co.kr, wikipedia.org; źródła grafiki: blizzard.comTagi: Blizzard, Korea Południowa, Starcraft: Remastered,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Starcraft: Remastered – problemy Blizzard’a w Korei Południowej"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Starcraft: Remastered – rusza liga sponsorowana przez koreańską telewizję

[…] niedawnej premierze odnowionej wersji kultowego RTS’a od Blizzard pisaliśmy w naszym artykule w ubiegłym tygodniu. Wspominaliśmy w nim również o problemach jakie gra napotkała w Korei […]

wpDiscuz