Według informacji upublicznionych przez firmę World View Enterprises Inc. w ostatnią sobotę odbył się pierwszy lot stratosferycznego balonu startującego z nowej siedziby firmy w Tucson w Teksasie.

Firma planuje wysyłanie na niską orbitę okołoziemską doczepionych do balonów małych modułów z ładunkiem nazywanych Stratollite, a zasilanych energią pozyskaną z paneli słonecznych.

Ich inna wersja ma w przyszłości posłużyć do wynoszenia pasażerów chcących zobaczyć jak wygląda nasza planeta z takiej wysokości.

Moduły Stratollite mogą wynosić sprzęt służący do badań naukowych górnej części ziemskiej atmosfery w obecnej chwili dostarczanych na tą wysokość przez rakiety. Możliwe jest wykorzystanie ich do długoterminowej obserwacji określonych obszarów, monitorowania pogody lub celów militarnych.

Rozwiązanie to ma pozwolić na znaczne obniżenie kosztów takich operacji – w chwili obecnej moduł może zabrać ładunek o masie 100 kg i ma być w pełni sterowalny z Ziemi (jeśli chodzi o trasę lotu). Co do wielkości monitorowanego obszaru – to zainstalowana w Stratollite aparatura umożliwia śledzenie terenu o średnicy 50 km.

 

Dyrektor Zarządzający World View – Jane Poynter powiedziała, że pierwszy lot z nowej siedziby był kolejnym ważnym punktem z całej serii misji badawczych i pokazowych modułów Stratollite.

„First launch from Tucson was another important milestone in our series of Stratollite development and demonstration missions,”

Ponadto stwierdziła, że podobne próby mają pomóc w doskonaleniu wykorzystywanej technologii oraz logistycznej strony przedsięwzięcia – co przybliża firmę do jej celu jakim jest rozpoczęcie wykonywania rutynowych i długoterminowych misji z wykorzystaniem modułów Stratollite.

„(…) which are helping us perfect our overall technology and operations as we move closer to a routine long-duration, station-keeping Stratollite platform.”

Do tej pory najdłuższy lot balonu stratosferycznego wyprodukowanego przez firmę World View trwał 27 godzin. W celach popularyzacji całego projektu pod koniec lipca podjęto próbę wyniesienia w górne partie atmosfery modułu z kanapką z pieczonym kurczakiem firmy KFC.


Źródła: techcrunch.com, worldview.space; źródła grafiki: worldview.space; źródła video: youtube.comTagi: Balon stratosferyczny, KFC, Stratollite, World View,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz