Pierwsza część jedenastej misji zaopatrzeniowej realizowanej przez SpaceX dla NASA w ramach programu CRS (Commercial Resupply Services) powiodła się.

O jej założeniach pisaliśmy w naszym serwisie wcześniej (tutaj i tutaj).

Relacja on line, którą można było zobaczyć m.in. na stronie spacex.com pokazała nie tylko sam moment startu rakiety, ale cały proces od uruchomienia silników, aż do końcowego rozłożenia na orbicie paneli słonecznych.

Szczególnie ciekawie wyglądał moment lądowania pierwszego modułu rakiety z powrotem na ziemi (zostanie on powtórnie wykorzystany w czasie kolejnych misji) w wyznaczonym miejscu lądowania (LZ-1) mieszczącym się Bazie Lotniczej Cape Canaveral na Florydzie.

W chwili publikacji artykułu trwała konferencja prasowa w NASA, zorganizowana po wystrzeleniu. Wcześniej na oficjalnym koncie SpaceX na Twitterze potwierdzono, że statek Dragon znalazł się na właściwej orbicie.

Kolejny etap misji – przechwycenie statku Dragon przez załogę Międzynarodowej Stacji Kosmicznej – został zaplanowany na poniedziałek, 5 czerwca na godzinę 10:00 czasu EDT (16:00 czasu polskiego).

Źródła: spacex.com, twitter.com; źródła grafiki: flickr.comTagi: CRS, CRS-11, Falcon 9, SpaceX,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz