Japońska firma Fujitsu opracowała zestaw czujników współpracujących z zaawansowanym algorytmem sztucznej inteligencji, który noszony na nadgarstku uprzedzi użytkownika o nadchodzącym porażeniu słonecznym (udarze cieplnym).

Urządzenie trochę przypominające zegarek zbiera dane takie jak wilgotność, temperatura, przyspieszenia i spowolnienia pulsu. Dane są analizowane przez algorytm, który bazując na odczytach oraz na wcześniejszym zachowaniu użytkownika potrafi monitorować poziom narastającego stresu cieplnego w miarę upływu czasu.

Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o osobach pracujących na zewnątrz w upale – takich jak pracownicy budowlani, rolnicy, funkcjonariusze służb i ochroniarze. Jego funkcje pozwalają na zawiadomienie przełożonego noszącego je pracownika o wzrastającym ryzyku wystąpienia porażenia poprzez wysłanie wiadomości mailem lub powiadomienia na smartfon.

Pierwsze testy urządzenia były prowadzone w czerwcu na pracownikach ochrony fabryki Fujitsu w Kawasaki. Ich rezultaty były na tyle zadowalające, że firma planuje rozpocząć sprzedaż urządzenia dla klientów biznesowych jeszcze w tym miesiącu.

Urządzenie ma być prezentowane w trakcie konferencji Heat Solution Tokyo 2017 która odbędzie się w dniach 19-21 lipca.

Ryzyko związane z porażeniem słonecznym jest często bagatelizowane, jednakże w miejscach gdzie odnotowuje się występowanie dużych upałów jest to spory problem. Według różnych danych udar cieplny zabił ponad 2500 osób w Indiach tylko w 2015 roku. W  tym samym roku w Pakistanie odnotowano ponad 2000 zgonów z tego powodu. W Europie najbardziej tragiczny pod tym względem był rok 2003, kiedy to w trakcie potężnej fali upałów odnotowano ponad 35 tysięcy zgonów wywołanych udarem cieplnym.

Źródła: fujitsu.com, wikipedia.org, earth-policy.org; źródła grafiki: pixabay.com, nhk.or.jpTagi: Fujitsu, Sztuczna inteligencja, urządzenie ostrzegające przed porażeniem słonecznym,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz