Istniejąca od 2007 roku Fińska firma ZenRobotics Ltd specjalizująca się w produkcji zrobotyzowanych systemów przemysłowych kontrolowanych przez sztuczną inteligencję ogłosiła niedawno kolejny sukces w dziedzinie systemów sortujących.

Znany od jakiegoś czasu układ ZRR3 pozwalający na zrobotyzowane sortowanie odpadów to nowinka w branży zajmującej się przetwarzaniem i pozyskiwaniem surowców wtórnych. Umożliwia on niesamowicie szybkie i dokładne sortowanie przesuwających się na taśmociągu odpadów pod względem materiału, z którego są zrobione.

Teraz naukowcom z laboratoriów ZenRobotics udało się nauczyć sztuczną inteligencję sortowania plastikowych worków w zależności od koloru przy znacznym obciążeniu taśmociągu. Robot wyłowi worki o wadze do trzydziestu kilogramów nawet spośród nieposortowanych odpadów o innych gabarytach i wielkości.

Umożliwia on przerób 50 ton odpadów na godzinę, a jedno robotyczne ramię jest w stanie w tym czasie podnieść do 6 tysięcy obiektów. Układ ZRR3 jest standardowo wyposażony w trzy ramiona – więc jak łatwo policzyć może posortować w ciągu godziny 18 tysięcy obiektów.

Nauczenie robota sortowania plastikowych worków było o wiele trudniejsze niż wdrożenie go do sortowania odpadów, ponieważ te ostatnie różnią się od siebie nie tylko kolorem ale również wielkością i kształtem.

Poniżej umieszczamy video pokazujące robota przy pracy.

Trzeba przyznać, że wygląda to dość imponująco, a sortowanie w taki sposób śmieci to chyba przyszłość.

W Polsce walka firm recyclingowych z mieszkańcami o sortowanie odpadów jest dość uciążliwa, a efekty średnio zadowalajace. Ponadto stawianie mieszkańcom dość skomplikowanych warunków segregacji odmiennych dla różnych miejscowości niekoniecznie przynosi pożądane rezultaty.

Niejednokrotnie słyszałem opowieści o zrzucaniu przy odbiorze posortowanych odpadów na jeden stos z uwagi na konieczność powtórnego przesortowania ich w miejscu zwózki z powodu błędów przy segregacji w wykonaniu mieszkańców.

Gdyby sortownia dysponowała takim robotem wystarczyłoby dzielenie odpadów na organiczne i nieorganiczne. O ileż mniej problemów i dylematów w rodzaju: „To pudełko niby jest kartonowe ale zawiera plastik – to do którego pojemnika powinno trafić?”

Źródła: recyclinginternational.com, zenrobotics.com; źródła grafiki: youtube.com; źródła video: zenrobotics.comTagi: przetwarzanie odpadów, robot sortujący plastikowe worki, Sztuczna inteligencja, ZenRobotics Ltd, ZRR3,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz