Najwyższa Prokuratura Ludowa (Supreme People’s Procuratorate) to organ odpowiadający za prowadzenie śledztw oraz oskarżanie przed sądami w Państwie Środka. Właśnie ogłosiła, że ma zamiar wprowadzić szeroko zakrojone zmiany, które powinny zaowocować zwiększeniem efektywności oraz przyspieszeniem prowadzenia postępowań.

Jej praca będzie od tej pory wspomagana między innymi przez systemy sztucznej inteligencji, a wykorzystanie w trakcie prowadzonych śledztw analiz big data ma zapewnić prokuratorom uzyskanie bardziej dokładnych i obiektywnych rezultatów.

Ponadto jest spora szansa, że spojrzenie na całość prowadzonych czynności z nowej perspektywy zaowocuje wyciągnięciem wniosków, które pozwolą na wprowadzenie zmian w systemie wymiaru sprawiedliwości.

Jednocześnie NPL planuje zwiększenie poziomu wykorzystania nowych technologii w trakcie prowadzenia postępowań przygotowawczych i przedsądowych, a także w trakcie trwania procesów. Zmiany nie ominą również zaplecza wspierającego pracę systemu wymiaru sprawiedliwości w prokuraturze oraz w sądach.

Szczególny nacisk zostanie położony na rozwój systemów i urządzeń umożliwiających tłumaczenie na chiński z języka mongolskiego, tybetańskiego oraz ujgurskiego. Powinno to znacznie ułatwić wiele czynności wykonywanych przez prokuraturę w trakcie zbierania dowodów i prowadzenia przesłuchań.

Wykorzystanie nowych technologii ma zapewnić wsparcie NPL oraz podlegających jej organom, a sztuczna inteligencja nie ma w żadnym wypadku zastąpić ludzkich prokuratorów.

Źródła: xinhuanet.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: ai, Chiny, Najwyższa Prokuratura Ludowa, Sztuczna inteligencja,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz