W zeszłym tygodniu w Moskwie zaprezentowano nowy smartfon stworzony przez InfoWatch Group, której prezesem jest Natalia Kaspersky – była Dyrektor Zarządzający Kaspersky Lab.

Smartfon powstał z myślą o użytkownikach, dla których bezpieczeństwo danych przechowywanych w ich telefonach ma kluczowe znaczenie. Jego nazwa oraz soczyście zielony kolor tylnej pokrywy mają nawiązywać do zieleni bezkresnych rosyjskich lasów.

TaigaPhone ma być całkowicie odporny na inwigilację, a dzięki zainstalowanym na nim zintegrowanym systemom umożliwiającym między innymi śledzenie w czasie rzeczywistym miejsca pobytu telefonu oraz kontrolę ściąganego przez użytkownika oprogramowania po kątem podczepionych do aplikacji szkodliwych treści (malware) ma podnieść bezpieczeństwo korzystania z urządzenia na nowy poziom.

Śledzenie miejsca pobytu urządzenia to tylko jedna z funkcji zabezpieczających TaigaPhone przed kradzieżą. Użytkownik będzie mógł zdalnie wykonać zdjęcia aparatem telefonu, wysłać sms-a do uczciwego bądź nieuczciwego znalazcy, ustawić nowe hasło umożliwijące jego odblokowanie oraz w ostateczności przywrócić urządzenie do ustawień fabrycznych oraz wykasować wszelkie przechowywane w nim dane.

Natalia Kaspersky twierdzi, że smartfon powstał z myślą o klientach biznesowych.

„We have created it for the corporate market,”

Dla firm utrata wrażliwych danych zapisanych w pamięci służbowych telefonów pracowników jest sporym problemem. Według przedstawiciela InfoWatch – GrigorijaVasiljeva w Rosji do połowy przypadków utraty danych dochodzi w wyniku zagubienia bądź kradzieży urządzenia mobilnego. TaigaPhone ma pomóc zmienić te statystyki.

„Half of all data loss in Russia happens on mobile devices, we intend to fix that problem with the TaigaPhone”

Jeśli chodzi o podstawowe dane techniczne urządzenia to telefon ma mieć 5-calowy dotykowy ekran, czterordzeniowy procesor MediaTek, 2GB pamięci RAM oraz 16 GB pamięci wewnętrznej.

Ponadto będzie on smartfonem umożliwiającym korzystanie z dwóch kart SIM (dual SIM) i działać na Androidzie 6.0 Marshmallow.

TaigaPhone ma kosztować od 12 do 15 tysięcy rubli (od 756 do 945 PLN).

Źródła: taigasystem.com, gadgets.ndtv.com; źródła grafiki: youtube.comTagi: InfoWatch Gorup, Kaspersky Lab, Natalia Kaspersky, TaigaPhone,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz