Z informacji ujawnionych przez Qualcomm Inc. opartych na badaniach prowadzonych przez firmę analityczną IHS Markit wynika, że w 2035 roku łączny dochód firm na świecie uzyskany z działalności związanej z wykorzystywaniem technologii 5G powinien sięgnąć 3,5 biliona dolarów. Ponadto szerokie wykorzystanie technologii 5G zaowocuje utworzeniem około 22 milionów nowych miejsc pracy na całym świecie.

Z tego olbrzymiego tortu znaczący kawałek przypadnie Tajwanowi, który ma osiągać przychód z tego tytułu w granicach 134 miliardów dolarów oraz może liczyć na utworzenie około 510 tysięcy nowych miejsc pracy.

Badacze przewidują, że 5G może stać się dla technologii mobilnych czynnikiem, który wywinduje je do rangi tzw. technologii ogólnego przeznaczenia. Są to technologie o znaczącym wpływie na gospodarkę poszczególnych krajów przyczyniające się do daleko posuniętych zmian w strukturach społecznych. Za takie przełomowe technologie uważa się m.in. maszynę parową, elektryczność, samochód, komputer czy internet.

Jeżeli tak się stanie, to cała działalność prowadzona w różnych dziedzinach życia, a powiązana pośrednio lub bezpośrednio z technologią 5G, przyczyni się do gwałtownego rozwoju światowej gospodarki. Badanie pokazuje, że Tajwan, jako jeden z głównych dostawców komponentów, półprzewodników oraz usług produkcyjnych dla sektora technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych ma szansę na wyjście ze swojej tradycyjnej roli i uzyskanie większego wpływu na nowe sektory światowej gospodarki, dzięki czemu awansuje na wyższą pozycję w łańcuchu przychodów.

Skorzystanie z tej niewątpliwej szansy dla Tajwanu będzie jednak wymagało wdrożenia nowej polityki wspierania innowacyjności oraz inwestycji w branże związane z technologią 5G. Ma to pozwolić na maksymalne finalne zwiększenie zyskowności i tworzenia nowych miejsc pracy.

Szanse jakie niesie ze sobą nadchodzące wdrożenie technologii 5G dostrzega również polskie Ministerstwo Cyfryzacji, które pod koniec czerwca doprowadziło do podpisania „Porozumienia na rzecz Strategii 5G dla Polski”. Ma ono pozwolić na zawiązanie współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, naukowcami i organami administracji państwowej wspomagającej wdrażanie technologii 5G w Polsce. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule, z którym można się zapoznać tutaj.

Źródła: qualcomm.com, wikipedia.org, kataloggsm.pl; źródła grafiki: pixabay.com



Tagi: 5G, IHS Markit, Ministerstwo Cyfryzacji, Qualcomm, Tajwan,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz