Zespół badawczy z Uniwersytetu Waszyngtońskiego w Seattle kierowany przez naukowca Vamsi Talla pracuje nad telefonem umożliwiającym dzwonienie i przesyłanie sms-ów bez podłączonej baterii.

Dalszym celem prac jest uzyskanie modułu, który montowany w smartfonach pozwoli na zapewnienie użytkownikowi podstawowych usług takich jak  dzwonienie i wysyłanie wiadomości przy zerowym stanie baterii urządzenia. Dzięki temu nadal będzie można wezwać pomoc czy porozumieć się ze światem. Po podłączeniu ładowania smartfon z powrotem uzyskiwałby pełną funkcjonalność.

Obecnie zmontowany prototyp telefonu może nie wygląda najlepiej (jest płytką układów scalonych z klawiaturą umożliwiającą wybranie numeru), ale pozwala na wykonywanie połączeń i wysyłanie sms-ów dzięki zastosowaniu unikalnej technologii pozyskującej niezbędną do funkcjonowania energię z powietrza, a konkretniej przekształca on na energię sygnały radiowe z otoczenia.

Technologia ta bazuje na opracowanym w zeszłym roku przez ten sam zespół systemowi tzw. pasywnego WiFi wykorzystującym tzw. zjawisko rozproszenia wstecznego do komunikacji. Urządzenie korzysta z sygnałów radiowych w otoczeniu odbijając je i przekształcając dzięki czemu uzyskuje niezbędną energię oraz możliwość komunikacji.

Jak się okazuje można powiedzieć, że do opracowania tej technologii przyczynili się radzieccy naukowcy. Inspiracją dla systemu była historia szpiegowska z czasów początku Zimnej Wojny. Ojciec Pana Talli pracujący jako agent służb wywiadowczych, opowiedział mu o stworzonej przez radzieckich naukowców replice amerykańskiej pieczęci z wbudowanym nadajnikiem radiowym, który został przez NKWD sprezentowany Ambasadorowi USA w Moskwie.  Nadajnik aktywował się tylko w przypadku napromieniowania go falą radiową o konkretnej częstotliwości, która zapewniała mu energię niezbędną do działania.

Opracowanie pasywnego WiFi było w zeszłym roku wydarzeniem, które w branży nowych technologii rozeszło się szerokim echem. Praca opublikowana na ten temat została uznana za najlepszą na konferencji NDSI organizowanej w 2016 roku przez USENIX, a Qualcomm przyznał jej autorom stypendium naukowe w wysokości 100 tys. dolarów.

AKTUALIZACJA (10.08.2017, godz. 23:34): Według ostatnich informacji podanych przez Agencję Reuters badacze planują wprowadzenie modelu telefonu opartego na tej technologii do masowej produkcji w przeciągu ośmiu lub dziewięciu miesięcy.

Źródła: wired.com, sensor.cs.washington.edu, washington.edu; źródła grafiki: pixabay.comTagi: pasywne WiFi, telefon bez baterii, Uniwersytet Waszyngtoński w Seattle, USENIX, Vamsi Talla,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz