Vocktail to naczynie które zmienia smak oraz zapach nalanego do niego napoju (np. czystej wody). Nowy gadżet został opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Narodowego w Singapurze. Nazwa urządzenia pochodzi od wyrażenia „virtual cocktail”. W wolnym tłumaczeniu oznacza to po prostu „wirtualny koktajl”. Naczynie zostało zaprezentowane na Association for Computing Machinery Multimedia Conference w zeszłym miesiącu.

Możliwości nowego urządzenia są imponujące. Dzięki kilku trikom szklanka jest w stanie oszukać nasze zmysły powodując zupełną zmianę odczuwalnego przez nas smaku i aromatu napoju wlanego do szklanki. Warto zwrócić uwagę, że do naczynia możemy wlać nie tylko wodę, ale także inne napoje – w tym te gazowane.

Vocktail może zmienić kolor napoju lub czystej wody dzięki odpowiedniemu podświetleniu płynu diodami LED wbudowanymi w urządzenie. Użytkownik może dowolnie sterować ich barwą. Na obręczy szklanki umieszczono specjalne elektrody. Dzięki impulsom elektrycznym stymulującym język , Vocktail jest w stanie oszukać nasze zmysły sprawiając, że pijąc np. wodę ze szklanki będziemy odczuwać słodki, gorzki lub słony smak. By urozmaicić odbiór smaku, urządzenie zostało wyposażone także w rurkę która emituje gaz o odpowiednim zapachu.

Choć większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy, na odczuwanie smaku potrawy lub napoju wpływa obok kubków smakowych, nasz wzrok oraz węch. Według badań,  z tych trzech czynników największe znaczenie (około 80%) ma tak naprawdę nasz węch. Co ciekawe, nasze kubki smakowe odpowiadają jedynie za 10-20 procent odczuwania smaku.

Dzięki swojej unikalnej konstrukcji Vocktail jest więc w stanie omamić wszystkie nasze zmysły pozwalające na cieszenie się smakiem spożywanych napojów. Został wyposażony w łączność bluetooth, dzięki czemu – z poziomu odpowiedniej aplikacji zainstalowanej na naszym smartfonie możemy dobierać odpowiednie smaki napoju, a także dzielić się nimi z innymi osobami.

Warto wspomnieć, że w marcu bieżącego roku naukowcom odpowiedzialnym za projekt udało się skopiować smak lemoniady dzięki odpowiednim czujnikom pH, a następnie przesłać smak w postaci cyfrowej na odległość i wygenerować go przy pomocy elektrod w prototypowym naczyniu. Cyfrowo spreparowaną lemoniadę podano 13 ochotnikom biorącym udział w badaniu nowej technologii. Wszyscy z nich pijąc czystą wodę wskazali, że była to lemoniada.

Po kilku miesiącach od wspomnianego badania zespół naukowców przedstawił światu gotowy i dopracowany produkt – Vocktail. W chwili obecnej nie ma jeszcze informacji kiedy gadżet miałby trafić na półki sklepowe.

Szczerze mówiąc urządzenie przywodzi od razu na myśl wizje ze świata Star Trek, gdzie ludzkość może cieszyć się dowolnymi napojami i potrawami wygenerowanymi dzięki urządzeniu określanym jako replikator. Co prawda w  wypadku Vocktail zasada działania jest zupełnie inna, ale można sobie wyobrazić, że za jakiś czas wystarczy wsypać do szklanki odpowiednio spreparowane składniki napoju np. kofeinę, a Vocktail „dorobi” nam smak i aromat doskonałej, mocno palonej brazylijskiej kawy…

Źródło: zmianynaziemi.pl, digitaltrends.com, nimesha.info ; Źródło grafiki: pixabay.comTagi: Vocktail,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Ten gadżet oszuka twoje zmysły i pozwoli zamienić wodę na dowolny napój"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Amsnda
Gość

Czego to ludzie nie wymyślą 🙂 Pewnie ten gadżet kosztuje krocie, podziękuję. Ja i tak piję tylko lekko gazowaną cisowiankę więc na inne napoje wody zamieniać nie muszę 🙂

wpDiscuz