Tesla

Dzięki firmom takim jak Tesla wizja autonomicznych samochodów nie jest już tylko domeną science fiction.  Na naszych oczach samoprowadzące się samochody powoli stają się rzeczywistością.

Tesla –  przedsiębiorstwo Elona Muska stale udoskonala swój system autonomicznej jazdy zwany Autopilotem który po raz pierwszy  pojawił się w samochodach w 2014 roku. Od tej daty elektronika oraz oprogramowanie systemu są stale unowocześnianie co powoli zbliża system do piątego poziomu autonomii który oznacza po prostu całkowite zastąpienie kierowcy maszyną. System opracowany przez Teslę zawiera już takie funkcje jak automatyczna kontrola jazdy , automatyczna zmiana pasu ruchu, kontrola ruchu podczas korków, automatyczne parkowanie oraz funkcję przyzwania samochodu z poziomu aplikacji mobilnej. Warto dodać, że system uczy się na podstawie zachowań ludzkich kierowców którzy w samochodach Tesli pokonują miliony kilometrów wytwarzając tym samym ogromne ilości danych niezwykle cennych dla udoskonalania projektu.

Tesla wprowadziła w bieżącym roku pewne udoskonalenia w funkcjach Autopilota. Oczywistym staje się to, że Autopilot Tesli jest co raz bardziej zaawansowaną, bardziej wydajną i bezpieczniejszą alternatywą dla ludzkich kierowców. Spróbujmy zatem odpowiedzieć sobie na pytanie co to oznacza dla branży motoryzacyjnej?

W niedawnym wywiadzie dla CNBC, Adam Jonas analityk Morgan Stanley (jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie) ostrzegł, że jeśli Tesli uda się wprowadzić pełny system autonomicznej jazdy w obecnych pojazdach wyposażonych Autopilota to firma Elona Muska prześcignie pozostałych producentów i sprawi, że ich samochody staną się przestarzałe. Po prostu będą znacznie odstawać technologicznie od produktów Tesli.

W moim odczuciu jest to dość prawdopodobny scenariusz. Może tego jeszce nie dostrzegamy, ale istnieje duże prawdopodobieństwo, że Tesla już dzisiaj wyprzedza konkurencję o lata w postępie prac nad autonomicznymi samochodami. Nie bez znaczenia pozostaje też także fakt, że Elon Musk oficjalnie poinformował, że momencie gry kierowcom zostanie udostępniona najbardziej zaawansowana wersja Autopilota (która jest jeszcze w fazie rozwojowej), to w praktyce będzie to oznaczało w pełni autonomiczną jazdę bez udziału kierowcy. Musk nie raz już zamykał usta krytykom i udowadniał, że swoje zapowiedzi potrafi wprowadzać w życie.  I to z niemałym rozmachem. Ponadto Tesla już w tej chwili dystansuje pozostałych producentów posiadając najbardziej zaawansowany technologicznie system wspomagania jazdy który jest używany komercyjnie. Dodatkowo dzięki milionom kilometrów przejechanych przez pojazdy prowadzone przez klientów Tesla najprawdopodobniej posiada największe zbiory danych które wykorzystuje do udoskonalenia projektu. To wszystko daje podstawy by sądzić, że Tesla wprowadzi na rynek pierwszy w pełni autonomiczny pojazd dystansując przy tym konkurencję i wywołując niemałe zamieszanie na rynku motoryzacyjnym.  Dziś firma Elona Muska jest jednym z największych innowatorów w dziedzinie motoryzacji. Po wypuszczeniu na rynek pierwszego autonomicznego samochodu konkurencja będzie musiała gonić firmę Elona Muska a sama Tesla z pewnością stanie się liderem w nowo powstałym segmencie pełnoprawnych pojazdów autonomicznych.Tagi: samochody autonomiczne, tesla,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz