Międzynarodowy zespół naukowców z Uniwersytetu Teksańskiego w Dallas oraz Uniwersytetu Hanyang w Seulu wynalazł nici produkujące energię elektryczną w trakcie poddawania ich rozciąganiu lub skręcaniu.

Zrobione są z węglowych nanorurek mocno skręconych razem w celu uzyskania nici. Aby wytwarzanie prądu było możliwe muszą one zostać zanurzone w elektrolicie. Powoduje to naładowanie nici, które mają wszelkie właściwości superkondensatorów.

Poprzez ich rozciąganie lub skręcanie doprowadza się do zmniejszenia pojemności elektrycznej nanorurek i zbliżenia pomiędzy znajdującymi się w nich ładunkami elektrycznymi. W efekcie następuje zwiększenie napięcia przechowywanego w niciach ładunku – co z kolei pozwala na rozpoczęcie pozyskiwania zgromadzonej energii elektrycznej.

Według jednego z naukowców pracujących nad projektem – profesora Uniwersytetu Hanyang w Korei Południowej – Pana Kima Seon-jeong wynalazek nazwany „niciami twistron” pozwala na nieograniczoną, choć półtrwałą produkcję odnawialnej energii elektrycznej.

„(…) the twistron yarn can produce renewable electric power unlimitedly and semi-permanently.”

Według naukowców użycie zaledwie 19,2 miligrama nici twistron pozwoliło na uzyskanie energii wystarczającej do włączenia małej żarówki diodowej. Wykorzystanie 1 kg nici twistron, w której cykle skurczania/rozkurczania zachodziły 30 razy na sekundę pozwoliło do uzyskania mocy 250 watów.

Naukowcy pracują obecnie nad potencjalnymi sposobami wykorzystania nici twistron. Poza niejako samo nasuwającym się rozwiązaniem tj. wkomponowaniu nici w ubrania dla ludzi – najbardziej obiecujące wydaje się zanurzenie materiału z nićmi w oceanie, gdzie fale powodowałyby ich skręcanie i rozciąganie – a co za tym idzie umożliwiałby produkowanie dużych ilości energii.

Badania, były finansowane przez szereg instytucji w tym między innymi Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, NASA oraz Ministerstwo Nauki Korei Południowej.

Źródła: utdallas.edu, koreatimes.co.kr; źródła grafiki: utdallas.eduTagi: Nici Twistron, produkcja energii elektrycznej, Uniewrsytet Hanyang w Seulu, Uniwersytet Teksański w Dallas,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Twistron – nić z nanorurek węglowych produkująca energię elektryczną"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Ubrania produkujące energię elektryczną coraz bliżej?

[…] z nanorunek węglowych, która poddawana rozciąganiu lub skręcaniu generuje prąd. W naszym artykule o Twistronie, bo tak został nazwany ten wynalazek, pisaliśmy o jego możliwym zastosowaniu do […]

wpDiscuz