W ostatnim czasie coraz częściej ujawniane są wyniki badań nad nowymi materiałami, które poza dużą wytrzymałością i elastycznością będą mogły produkować energię elektryczną.

Pod koniec sierpnia świat obiegła wiadomość o stworzeniu przez naukowców z Korei Południowej i Stanów Zjednoczonych nowego rodzaju nici zbudowanej z nanorunek węglowych, która poddawana rozciąganiu lub skręcaniu generuje prąd. W naszym artykule o Twistronie, bo tak został nazwany ten wynalazek, pisaliśmy o jego możliwym zastosowaniu do produkcji ubrań dla ludzi.

Wczoraj japoński multidyscyplinarny instytut badawczy z siedzibą w Wako nieopodal Tokio zwany szerzej jako RIKEN ogłosił rezultaty prowadzonych w ostatnim czasie we współpracy z Uniwersytetem Tokijskim badań.

Naukowcom udało się stworzyć nowy rodzaj bardzo cienkiego ogniwa fotowoltaicznego pokrytego z obu stron rozciągliwą i wodoodporną błoną. Posiada ono wyjątkowe właściwości pozwalające na kontynuację dostarczania energii elektrycznej nawet po zamoczeniu w wodzie lub poddaniu go rozciąganiu, gnieceniu czy ściskaniu.

Według jego twórców wynalazek ten może znaleźć zastosowanie właśnie przy produkcji strojów stworzonych ze zdatnych do noszenia paneli słonecznych pozwalających na bieżące zasilanie wmontowanych w ubranie czujników monitorujących zdrowie użytkownika.

Elastyczne ogniwa powstały na bazie unikalnego materiału funkcjonującego pod nazwą „PNTz4T”, a okrywające go błony zbudowane są z akrylowego elastormeru odcinającego dopływ powietrza i wody przy jednoczesnym zapewnieniu przepuszczalności promieni słonecznych.

W trakcie testów materiału okazało się, że charakteryzuje się on dość sporą wydajnością energetyczną utrzymującą się na poziomie 7,9% i pozwalającą na uzyskanie z jednego centymetra kwadratowego prądu o mocy 7,86 miliwatów – przy gęstości prądu 13.8 miliampera na centymetr kwadratowy i napięciu 0.57 V.

W trakcie dalszych badań okazało się, że zanurzenie materiału w wodzie na dwie godziny spowodowało spadek wydajności energetycznej o zaledwie 5,4%. Ponadto po dwudziestokrotnym złożeniu próbki prawie na połowę przy jednoczesnym nawilżaniu – ogniwa posiadały nadal 80% swej wyjściowej wydajności.

Jak powiedział Dr Kenjiro Fukuda z RIKEN – twórcy tego cienkiego ogniwa byli bardzo zadowoleni z jego właściwości fizycznych – w tym stabilności środowiskowej, jego mechanicznej wytrzymałości oraz dobrej wydajności energetycznej.

“We were very gratified to find that our device has great environmental stability while simultaneously having a good efficiency and mechanical robustness.”

Ponadto liczą oni, że to lekkie, rozciągliwe i zmywalne organiczne ogniwo fotowoltaiczne pozwoli zapewnić długotrwałe zasilanie zdatnym do noszenia czujnikom oraz innym urządzeniom.

„We very much hope that these washable, lightweight and stretchable organic photovoltaics will open a new avenue for use as a long-term power source system for wearable sensors and other devices.”

Można sobie wyobrazić, że ubranie wykonane w całości lub przynajmniej przeważającej części z takich ogniw pozwoli na podtrzymywanie urządzeń monitorujących zdrowie właściciela czy może nawet na podładowanie smartfona.

Co jednak w przypadku gdy zrobi się ciemno? Wydaje się, że bardziej wszechstronnym rozwiązaniem tego problemu będzie wspomniany na początku Twistron, który w celu wytwarzania prądu musi zostać rozciągnięty lub skręcony. Być może najbardziej wydajne ubranie przyszłości powstanie przy jednoczesnym wykorzystaniu obu materiałów.

Źródła: riken.jp; źródła grafiki: riken.jp, pixabay.comTagi: baterie słoneczne, Nici Twistron, ogniwa fotowoltaiczne, RIKEN, Ubrania, Uniwersytet Tokijski,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz