Rząd indyjski pracuje obecnie nad reformą systemu podatkowego mającą pozwolić na solidne zwiększenie wpływów do tamtejszego budżetu z tytułu podatku dochodowego.

Indyjski fiskus ma przed sobą poważny problem. Według danych serwisu bloomberg.com spośród 1,3 miliarda obywateli tego kraju zaledwie 37 milionów wypełnia zeznania podatkowe.

Obecnie w Indiach trwają prace nad uruchomieniem systemu, który pozwoli na powiązanie danych biometrycznych podatników z informacjami o ich dochodach i wydatkach. W systemie mają znaleźć się informacje pozyskane zarówno z systemów bankowych jak i z postów publikowanych przez podatników w mediach społecznościowych.

System będzie porównywał deklarowany dochód z wydatkami opierając się na szacunkach generowanych na podstawie zdjęć z luksusowych wycieczek czy zakupionych nowych samochodów itp. i tworzył profile wydatków podatnika. Dzięki temu fiskus będzie miał możliwość wychwycenia rozbieżności pomiędzy deklarowanymi przez podatników dochodami, a rzeczywiście wydawanymi przez nich środkami i ściągnięcia należnego podatku.

Wdrażanie systemu już się rozpoczęło, ale poszczególne jego etapy powinny zakończyć się ostatecznie w drugiej połowie przyszłego roku.

Wydaje się, że wielu użytkowników Facebooka powinno poważnie przemyśleć jakie treści publikują na swoich profilach gdyż nie można wykluczyć, że w przypadku sukcesu indyjskiego rozwiązania inne rządy będą chciały wdrożyć podobne systemy u siebie.

W ostatnim czasie ciągle słychać głosy o konieczności poprawienia ściągalności podatków, a takie rozwiązanie jest rzeczywiście dość sprytne.

Na początku tego roku w Polsce było głośno o tym że ZUS sprawdza na Facebooku czy osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich przypadkiem nie wyjeżdżają w tym czasie na wakacje czy mocno imprezują.

Skoro takie rozwiązanie się sprawdza, to kto wie jakie jeszcze pomysły na wykorzystanie naszej aktywności w mediach społecznościowych mogą chodzić po głowie różnym państwowym instytucjom i urzędom.

Źródła: bloomberg.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Facebook, Indie, Media społecznościowe, ściągalność podatków,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz