Kilka japońskich firm postanowiło wspólnie pracować nad nowym projektem kosmicznym. Głównym celem ma być stworzenie całkowicie nowego rodzaju niewielkich rakiet, które umożliwią tańsze przenoszenie małych satelitów i umieszczanie ich na niskiej orbicie (na wysokości od 200 do 2000 km).

Małe satelity mogą być wykorzystywane przede wszystkim jako składowe systemów komunikacyjnych oraz do prowadzenia obserwacji, a umieszczenie ich na niskiej orbicie pozwala na znaczącą redukcję kosztów zarówno samego wyniesienia jak i elektroniki wykorzystywanej do przekazywania sygnałów.

Stworzenie możliwości budowy, a przede wszystkim wynoszenia niewielkich komercyjnych satelitów może przynieść spore zyski, gdyż przy obecnym postępie technologicznym coraz więcej firm widzi potrzebę posiadania własnego satelity. Jednakże do tej pory barierą nie do przeskoczenia były dla nich związane z tym spore koszty.

Gwałtownie rosnące zapotrzebowanie na tego rodzaju urządzenia i umieszczanie ich na orbicie prowadzi do zwiększonego zainteresowania tym sektorem gospodarki ze strony różnych podmiotów. Dlatego też cztery duże firmy z Japonii postanowiły połączyć swoje siły i zapewnić sobie miejsce na tym dopiero rozwijającym się rynku kosmicznych usług. Swój akces do sojuszu zgłosiły:

Cannon Electronics Inc. – międzynarodowa korporacja specjalizująca się w obrazowaniu i produkcji urządzeń optycznych (aparaty, kamery, opiatki, drukarki, skanery itp.) oraz produkująca małe satelity;

IHI Aerospace Co. Ltd – japońska firma zajmująca się projektowaniem, produkcją i sprzedażą m.in. rozmaitego sprzętu kosmicznego oraz systemów obrony rakietowej;

Shimizu Corporation – jedna z największych japońskich firm budownictwa przemysłowego prowadząca projekty od etapu planowania aż do zarządzania nimi po uruchomieniu;

Development Bank of Japan – instytucja finansowa będąca wyłączną własnością japońskiego rządu realizująca misję budowy zamożnego społeczeństwa poprzez wspieranie i uczestnictwo w kreatywnych projektach finansowych.

Jak widać każdy z uczestników sojuszu ma doświadczenie i możliwości, które w połączeniu powinny znacząco zwiększyć szanse na powodzenie projektu.

Nie jest to pierwsza taka inicjatywa w Japonii. Niedawno pisaliśmy o Interstellar Technologies Inc. – firmie stworzonej przez Pana Takafumi Horie przy współudziale pasjonatów technologii rakietowej, która buduje własną małą rakietę do wynoszenia małych satelitów. Niestety pierwsza próba wystrzelenia rakiety MOMO zakończyła się niepowodzeniem (z artykułem można się zapoznać tutaj).

Pewne jest, że sojusz czterech tak dużych firm będzie miał łatwiej z uwagi na posiadaną wiedzę, doświadczenie, a przede wszystkim dużo większe możliwości finansowania projektu. Jednak jak wiemy większe środki mogą pomóc, ale nie dają stuprocentowej gwarancji odniesienia sukcesu.

Źródła: nhk.or.jp, wikipedia.org, inne; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Cannon Electronics, Development Bank of Japan, IHI Aerospace, Shimizu Corporation, sojusz kosmiczny,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz