Nie tak dawno pisaliśmy o wpadce wizerunkowej Denuvo. Okazuje się, że twórcy Denuvo czyli oprogramowania zabezpieczającego gry przed ich kopiowaniem mogą mieć za chwilę znacznie większe kłopoty. Wszystko za sprawą crackerów czyli osób łamiących zabezpieczenia gier. Jeszcze do niedawna Denuvo było uważane za najlepszą dostępną na rynku ochronę gry przed piractwem. Oprogramowanie było w stanie zabezpieczyć grę w nawet przez kilka miesięcy od jej premiery. W tamtym czasie podnosiły się głosy, że piractwo komputerowe może nawet zaniknąć w przeciągu dwóch lat. Mylili się. I to bardzo. Dziś sytuacja wygląda już zgoła inaczej.

Sytuację Denuvo śledzę już od dłuższego czasu. Pamiętam jak grupa crackerów CPY złamała zabezpieczenie Denuvo w grze Rise of The Tomb Raider. Sztuka ta udała im się po kilku miesiącach od premiery gry. Później ofiarą crackerów z CPY padło jeszcze kilka innych gier. Piraci wieszczyli wtedy koniec Denuvo ale on nie nadchodził gdyż Denuvo spełniało swoją rolę – chroniło gry przez miesiące lub tygodnie od premiery zabezpieczonej gry. Taka sytuacja pozwalała twórcom gier inwestować w Denuvo gdyż według wielu teorii (prawdziwych lub nie) zabezpieczone gry sprzedają się lepiej. Dziś jednak możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, że crackerzy znaleźli jakiś złoty sposób na łamanie zabezpieczeń austriackiej firmy.

Tylko w czerwcu 2017 złamano aż 18 gier podczas gdy w całym 2016 roku tytułów które padły ofiarą crackerów było zaledwie 10.  Czerwiec okazał się przełomowym miesiącem dla crackerów gdyż w poprzednich miesiącach bieżącego roku łamano od dwóch do czterech gier na miesiąc. Prosta arytmetyka wskazuje, że za chwilę najprawdopodobniej wszystkie gry z zabezpieczeniem Denuvo zostaną złamane ponieważ tych których jeszcze nie złamano pozostało już tylko 6 (nie wliczając gier dostępnych tylko online).  Przygotowaliśmy dla Was wykres który najlepiej zobrazuje postęp jaki dokonali crackerzy w włamaniu Denuvo w poszczególnych miesiącach.


Pozwalamy na użycie powyższej grafiki prezentującej ilość złamanych gier. Warunkiem skorzystania z grafiki jest dodanie linka do tej wiadomości na stronie na której zostanie opublikowana.

Powyższa wizualizacja jasno wskazuje, że Denuvo powoli traci grunt pod nogami. Najistotniejsza dla przyszłości Denuvo będzie informacja o tym przez jaki czas od premiery nowo wydanych gier Denuvo będzie zapewniało im ochronę. Jeśli będą to tygodnie to szefostwo austriackiej firmy może spać spokojnie. Jeśli będą to dni to sytuacja będzie dla Denuvo niesamowicie trudna bo czy developerzy będą płacić setki tysięcy dolarów na zabezpieczenie które przetrwa jeden lub dwa dni? Nie sądzę. Najlepszą odpowiedzią Denuvo na to co się stało jest wydanie nowej wersji zabezpieczenia. Ale czy twórcy mają w zanadrzu nowe rozwiązania które utrudnią życie crackerom? Z pewnością czas to pokaże.

Zobaczymy jak sytuacja się rozwinie po premierze nadchodzących gier zabezpieczonych systemem Denuvo. Najbliższa premiera gry (Agents of Mayhem ) z Denuvo na pokładzie odbędzie się 15 sierpnia. Warto śledzić zatem jak sytuacja rozwinie się po premierze wspomnianej gry.  Póki co developerzy nie rezygnują z zabezpieczenia ale sytuacja może się zmienić. Twórcy gier na pewno śledzą sytuację i nie zawahają się zrezygnować z zabezpieczenia które nic im tak naprawdę nie da.

Warto też wspomnieć, że coraz więcej grup crackerskich rozpracowuje system Denuvo. Do niedawna niepodzielnie rządziła grupa CPY. Dzisiaj mamy już CPY, Baldman oraz STEMPUNKS. Ci ostatni złamali aż 10 gier w przeciągu niecałego miesiąca. Crackerzy chwalą się, że za chwilę nie będą mieli w ogóle pracy. Na grupach dyskusyjnych poświęconych Denuvo i innym zabezpieczeniom różne osoby znowu wieszczą koniec Denuvo. Tym razem ich przewidywania nie są bezpodstawne i mogą się jednak sprawdzić.

Pod tym linkiem można śledzić na bieżąco sytuację związaną z łamaniem Denuvo.

Źródło: reddit, internetTagi: Baldman, cpy, denuvo, gry, STEMPUNKS,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Piraci się cieszą. W tym miesiącu złamano aż 18 gier z Denuvo. Czy to już koniec słynnego zabezpieczenia?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Kolejne gry z Denuvo złamane. Tym razem padło na Unravel oraz FIFA 17

[…] pisaliśmy, że w czerwcu zostało złamanych aż 18 gier zabezpieczonych przez Denuvo. Bez wątpienia piraci […]

wpDiscuz