Ze sklepu App Store są usuwane aplikacje stworzone przez irańskich przedsiębiorców. Niedawno na Iran zostały nałożone sankcje ze strony Stanów Zjednoczonych i sytuacja związana z usuwaniem aplikacji przez Apple jest ich następstwem.

Jak donosi agencja Bloomberg Mehdi Nayebi – irański przedsiębiorca i właściciel aplikacji AloPeyk otrzymał emaila od Apple informującego, że jego aplikacja została usunięta w związku z sankcjami nałożonymi przez rząd Stanów Zjednoczonych.

„Zostaliśmy nagle usunięci z App Store bez jakiegokolwiek ostrzeżenia. Dopiero co wydaliśmy nową wersję aplikacji z dużą ilością ulepszeń. Następnego ranka użytkownicy zobaczyli, że nasza aplikacja jest już niedostępna.” – Mehdi Nayebi

Apple wysłało do twórców aplikacji wiadomość w której możemy wyczytać:

„W związku z sankcjami USA, sklep App Store nie może hostować oraz dystrybuować aplikacji lub współpracować z ich twórcami w państwach objętych embargiem.”

Powyższa wiadomość jasno wskazuje, że współpraca z irańskimi przedsiębiorcami zostanie prawdopodobnie całkowicie wygaszona na czas trwania sankcji. Apple musi respektować prawo i z pewnością nie wycofa się z tej decyzji. Warto tutaj wspomnieć, że wcześniej zainstalowane aplikacje na urządzeniach Apple nadal działają, ale ich brak w sklepie App Store uniemożliwia dokonania ich aktualizacji.

Niektórzy developerzy z Iranu już pracują nad aplikacjami dostępnymi z poziomu przeglądarki Safari (przeglądarka internetowa na urządzeniach Apple). Chcą w ten sposób jak najbardziej zmniejszyć negatywne efekty wycofania aplikacji z App Store i umożliwić użytkownikom dalszą możliwość korzystania z aplikacji.

Na koniec warto wspomnieć, że problem z irańskimi aplikacjami wydaje się jeszcze bardziej poważny jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że w Iranie jest aż 7 milionów osób korzystających z Iphone’ów.

Źródło: BloombergTagi: App Store, Apple, embargo, Iran, sankcje,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz