W Shenzhen w południowych Chinach odbył się RoboMaster Competition 2017 – konkurs na najlepszego robota organizowany przez DJI – chińską firmę posiadającą według różnych źródeł około 70% światowego rynku dronów.

Do udziału w imprezie zgłosiło się ponad 200 zespołów tworzonych przez ponad 7 tysięcy młodych inżynierów z uniwersytetów z całego świata. Do ścisłego finału zakwalifikowały się 32 zespoły.

RoboMaster Competition to impreza organizowana cyklicznie (raz na rok), której podstawowym założeniem jest wyłonienie najlepszego robota nowej generacji zaprojektowanego i zbudowanego przez początkujących inżynierów w trakcie starć na polu walki.

Oczywiście roboty nie korzystają w trakcie walk z rakiet, dział laserowych i innej niszczycielskiej broni, choć w starciu strzelają plastikowymi pociskami.

Impreza odbyła się w hali widowiskowej, w której centrum znalazła się ogrodzona szklanym płotem arena z rozstawioną makietą miasta przyszłości.

Widzowie mogli śledzić przebieg walk na telebimach, a całość była komentowana na bieżąco przez profesjonalnych sprawozdawców. W trybie online wydarzenie oglądało ponad 814 tysięcy kibiców.


Roboty atakowały się zaciekle strzelając, manewrując i napierając na siebie wzajemnie. Nie zabrakło również bombardowania z powietrza przez uczestniczące w starciach drony.

Finałowe starcie po krótkim czasie zamieniło się w szereg pojedynków jeden na jeden, z których ostatecznie zwycięsko wyszedł zespół Uniwersytetu Technologicznego Południowych Chin w Guangzhou.

Drugie miejsce przypadło zespołowi Uniwersytetu Nauki i Technologii w Shandong, a trzecie zespołowi Uniwersytetu Technologicznego w Taiyuan.

Główną nagrodę stanowiło 200 tysięcy juanów (ok. 107 tysięcy PLN). Za drugie miejsce wypłacono 100 tysięcy, a za trzecie 50 tysięcy juanów (odpowiednio ok. 53,5 i 26,7 tysięcy PLN).

Ten niezwykle widowiskowy spektakl przypominający nieco walki antycznych gladiatorów ma na celu wsparcie prac nad nowymi technologiami z dziedziny robotyki i rozpropagowanie zainteresowania tą dziedziną wśród młodych inżynierów.

Źródła: dji.com; źródła grafiki: dji.comTagi: DJI, RoboMaster Competition 2017, Walki robotów,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz