Akcja kultowego filmu „Łowca androidów” (Blade Runner) w reżyserii Ridleya Scott’a toczy się w 2019 roku w Los Angeles. W pokazanym w nim świecie obok ludzi żyją idealnie do nich podobne, wytworzone genetycznie istoty – tzw. replikanci, wykonujący co bardziej niebezpieczne prace.

Rok 2019 już blisko, a jak pokazuje ostatnie odkrycie naukowców z Columbia Engineering (Szkoły Inżynierii i Nauki Stosowanej Fundacji Fu) z Nowego Jorku – wizja przedstawiona w „Łowcy androidów” być może już niedługo stanie się realna.

Zespół badaczy skupionych w Laboratorium Kreatywnych Maszyn pod kierownictwem profesora Hoda Lipsona – uznanego eksperta w dziedzinie samoświadomych i samoreplikujących się robotów – ogłosił opracowanie sposobu wytwarzania nowego rodzaju sztucznej tkanki mięśniowej.

Ta jedyna w swoim rodzaju miękka sztuczna tkanka jest trzy razy bardziej wytrzymała niż naturalna tkanka mięśniowa, daje możliwość podniesienia tysiąckrotności własnej wagi – a jej użycie nie wiąże się z wykorzystaniem wysokich napięć czy zewnętrznych kompresorów.

Ponadto proces jej uzyskania nie jest zbyt drogi i skomplikowany i opiera się w zasadzie na zastosowaniu wydruku 3D.

W swojej wypowiedzi profesor Lipson stwierdził, że naukowcy z różnych krajów świata skupiali się dotychczas na opracowaniu różnych rodzajów sztucznej inteligencji oraz możliwości i zasad sterowania nią. Doprowadziło to do sytuacji, w której dysponujemy dość zaawansowaną technologią wykorzystującą AI, a w dziedzinie budowy strukturalnej robotów nadal jesteśmy na dość niskim poziomie rozwoju.

„We’ve been making great strides toward making robots minds, but robot bodies are still primitive,”

Jednocześnie wskazał, że opracowanie nowej sztucznej tkanki mięśniowej było przełamaniem jednej z ostatnich zapór na drodze do powstania podobnych do ludzi robotów.

„We’ve overcome one of the final barriers to making lifelike robots.”

W procesie tworzenia sztucznych mięśni badacze wykorzystali wykonaną z silikonowej gumy matrycę z rozprowadzonym wewnątrz umieszczonych w niej mikrobąbelkach – etanolem. Po wydrukowaniu w 3D mięśnia o pożądanym kształcie naukowcy pobudzali go elektrycznie z wykorzystaniem cieniutkiego drutu oporowego i niskiego napięcia (8V).

Potwierdzono, że podgrzana elektrycznie do temperatury 80 stopni Celsjusza sztuczna tkana mięśniowa posiada zdolność do rozciągania się nawet o 900% w stosunku do swojego wyjściowego rozmiaru.

Jeden z członków zespołu badawczego – dr Aslan Miriyev określił nową tkankę jako zdolną do popychania, ciągnięcia, zginania i podnoszenia ciężarów. Ponadto stwierdził, że jest to najbliższy sztuczny odpowiednik naturalnej tkanki mięśniowej jaki istnieje.

„It can push, pull, bend, twist, and lift weight. It’s the closest artificial material equivalent we have to a natural muscle.”

Poniżej zamieszczamy materiał video pochodzący od zaangażowanych w proces powstania sztucznego mięśnia naukowców.

Jak można zauważyć sztuczna tkanka mięśniowa rzeczywiście może zostać wykorzystania do stworzenia miękkich, wyglądających jak ludzie robotów. Wyjątkowa wytrzymałość nowej tkanki pozwoliłaby na uzyskanie naprawdę ciekawych parametrów robota zbudowanego z jej wykorzystaniem – w tym nadludzkiej siły oraz odporności na ewentualne uszkodzenia.

Mógłby on z powodzeniem zostać wykorzystany przykładowo do opieki nad ludźmi starszymi, a oprócz zapewniania podstawowej opieki mógłby również ich w razie potrzeby bronić.

Temat jest naprawdę ciekawy – jednak lepiej aby nie doszło do sytuacji podobnej do przedstawianej w „Łowcy androidów”. Strach pomyśleć co by się działo, gdyby w nieodległej przyszłości doszło do buntu robotów przeciw człowiekowi. Cóż czas pokaże…

Źródła: engineering.columbia.edu; źródła grafiki: pixabay.com; źródła video: engineering.columbia.eduTagi: Columbia Engineering, miękkie roboty, Sztuczna inteligencja, sztuczna tkanka mięśniowa, Łowca androidów,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz