Wczoraj na 68 Międzynarodowym Kongresie Astronomicznym jaki odbywa się w australijskim mieście Adelaide upubliczniono wspólne stanowisko amerykańskiej agencji NASA oraz jej rosyjskiego odpowiednika – Roscosmosu w temacie współpracy tych podmiotów nad dalszą eksploracją przestrzeni kosmicznej w bezpośredniej bliskości jedynego naturalnego satelity Ziemi – Księżyca.

Obie agencje zgadzają się, że realizacja opracowywanego przez NASA programu badawczego pod nazwą Deep Space Gateway (DSG), którego dalekosiężnym celem jest umożliwienie załogowego lotu na Marsa, będzie wymagała stworzenia w jego pierwszej fazie załogowego portu kosmicznego na orbicie Księżyca.

Miałby on posłużyć między innymi do badań powierzchni naturalnego satelity Ziemi oraz reszty Układu Słonecznego.

P.o. Adminitratora NASA – Robert Lightfoot stwierdził, że pomimo iż projekt jest nadal na etapie planowania – amerykańska agencja cieszy się z rosnącego międzynarodowego zainteresowania następnym krokiem w kierunku badania kosmosu przez ludzkość tj. wejściem w obszar wewnątrz orbity Księżyca.

„While the deep space gateway is still in concept formulation, NASA is pleased to see growing international interest in moving into cislunar space as the next step for advancing human space exploration,”

Dodał, że porozumienie podpisane z Roscosmosem ukazuje ten projekt jako potencjalny wyzwalacz budowy niedrogich i trwałych struktur służących do eksploracji kosmosu.

„Statements such as this one signed with Roscosmos show the gateway concept as an enabler to the kind of exploration architecture that is affordable and sustainable.”

Badania związane z projektem DSG mają pozwolić na opracowanie listy celów i możliwych do zrealizowania misji badawczych w Układzie Słonecznym w nieodległych latach dwudziestych XXI wieku. Zakłada się, że będą one realizowane w oparciu o wyniki badań i nowe technologie powstałe w efekcie dotychczasowej międzypaństwowej współpracy przy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Źródła: nasa.gov; źródła grafiki: pixabay.comTagi: Deep Space Gateway, Księżyc, NASA, Robert Lightfoot, Roscosmos,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz