Zespół naukowców pracujących w Koreańskim Zaawansowanym Instytucie Nauki i Technologii (KAIST) pod przewodnictwem profesora Sang Ouk Kima – szefa Wydziału Nauki Materiałowej i Inżynierii opracował nowy sposób wytwarzania układów półprzewodnikowych w procesie 7 nm.

Badania były prowadzone pod kątem możliwości znalezienia alternatywnej metody wytwarzania układów półprzewodnikowych, która mogłaby zastąpić wykorzystywaną do tej pory w procesie produkcji fotolitografię.


Zespół skupił swoją uwagę na znanym już wcześniej procesie odwzorowującego montażu molekularnego (MAP) pozwalającego na wytwarzanie układów poniżej granicy 10-nm. Jest on dość tanią alternatywą dla fotolitografii jednakże jego stosowanie w masowej produkcji jest mocno ograniczone z uwagi na konieczność poddania wytwarzanych układów długotrwałej obróbce cieplnej w temperaturze rzędu kilkuset stopni Celsiusza.

Badacze postanowili ulepszyć MAP poprzez użycie w procesie polimeryzacji fleszu z aparatu fotograficznego. Pozwala on na uzyskanie kilkuset stopniowej temperatury w przeciągu kilku dziesiątych części milisekundy. Dzięki temu rozwiązaniu udało się wyprodukować 7-nm układ półprzewodnikowy w przeciągu 15 milisekund.


Naukowcy sprawdzili również czy do produkcji ta metodą można użyć monomerów wykorzystywanych przy produkcji elastycznych układów półprzewodnikowych. Mieli pewne wątpliwości ponieważ do tej pory niemożliwa była ich obróbka w wysokiej temperaturze. Jednakże okazało się, że proces wykorzystujący flesz z aparatu pozwala na tworzenie również elastycznych układów, a co za tym idzie – będzie można wykorzystać go do produkcji nowej generacji elastycznych półprzewodników.

Wysoka wydajność nowej metody powinna znacznie przyspieszyć wdrażanie do masowej produkcji półprzewodników powstałych przy użyciu procesu odwzorowującego montażu molekularnego.

Profesor Kim twierdzi, że opracowana przez jego zespół technologia będzie przełomem w praktycznym wykorzystaniu układów półprzewodnikowych wytworzonych dzięki zastosowaniu montażu molekularnego.

“This technology will be a breakthrough for the practical use of molecular assembly-based semiconductors.”

Badania były finansowane przez Ministerstwo Nauki Korei Południowej.

Źródła: kaist.edu; źródła grafiki: pixabay.com, kaist.eduTagi: 7-nm proces technologiczny, KAIST, Korea Południowa,

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

Powiadom o
avatar
wpDiscuz