Uniwersytet Wschodniej Finlandii opublikował niedawno w „Scientific Reports” wyniki badań zespołu naukowców zajmujących się poprawieniem wydajności stosowanych obecnie powszechnie baterii litowo-jonowych.

Naukowcy zamienili wykonaną z grafitu anodę na jej krzemową wersję. Dzięki takiemu zabiegowi udało się zwiększyć pojemność anody czterokrotnie.

Wykonanie krzemowej elektrody było możliwe dzięki zastosowaniu mikrotechnologii. Badacze na potrzeby eksperymentu stworzyli nanoporowatą płytkę krzemową, której cząsteczki składowe miały wielkość od kilku do kilkudziesięciu mikrometrów. W trakcie prac okazało się, że największą wydajność osiągały elektrody wykonane z materiału posiadającego odpowiednio porowatą strukturę i wielkość cząsteczek w przedziale od 10 do 20 mikrometrów.

Poprawienie wydajności baterii z wykorzystaniem krzemu nie jest nowym pomysłem. Jak powiedział jeden z badaczy – Timo Ikonen – z takiego rozwiązania korzysta między innymi Tesla, jednakże dalsze zwiększanie w ten sposób gęstości przechowywanej energii nie będzie łatwe.

“Small amounts of silicon are already used in Tesla’s batteries to increase their energy density, but it’s very challenging to further increase the amount.”

Wykorzystanie użytego do badań krzemu w celach komercyjnych może nastręczyć spore trudności z uwagi na wysoki koszt jego uzyskania. Uczestniczący w badaniach profesor Vesa-Pekka Lehto twierdzi, że zespół pracuje nad uzyskaniem podobnego materiału z odpadów rolniczych takich jak spopielona łuska jęczmienna.

„(…) the silicon we’ve been using is too expensive for commercial use, and that’s why we are now looking into the possibility of manufacturing a similar material from agricultural waste, for example from barley husk ash.”

Ponadto w toku dalszych prac naukowcy planują połączyć silikon z węglowymi nanorurkami – co ma pozwolić na polepszenie przewodzenia elektryczności oraz zwiększenie trwałości uzyskanego materiału.

Badania te wpisują się w nieustanne dążenie do uzyskania jak najwyższej wydajności szeroko używanych z uwagi na swoją lekkość baterii litowo-jonowych. Urządzenia przenośne zużywają sporo energii i pomimo zabiegów producentów dążących do zmniejszenia jej poboru brak jest dobrych rozwiązań tego problemu oferowanych w rozsądnej cenie. Może bateria z krzemowymi elementami pozwoli na realizację marzeń sporej części użytkowników o tanim smartfonie działającym bez ładowania przez miesiąc albo dwa? Z uwagą będziemy śledzić dalszy rozwój wypadków w tym temacie.

Źródła: uef.fi, nature.com; źródła grafiki: pixabay.comTagi: baterie litowo-jonowe o zwiekszonej pojemności, Krzem, Uniwersytet Wschodniej Finlandii,

Dodaj komentarz

1 Komentarz do "Zastosowanie krzemu zwiększy pojemność baterii litowo-jonowych"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
trackback
Bateria litowo-jonowa, która ładuje się do 100% stanu zaledwie w 5 minut?

[…] mieć nadzieję, że już niedługo nastąpi długo wyczekiwany przełom. Pod koniec sierpnia pisaliśmy o badaczach z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii, którzy zastąpili grafitową anodę jej krzemową […]

wpDiscuz